XTB: Złotemu zaszkodziła rekonstrukcja rządu

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 08-10-2009, 11:53

Czwartkowe notowania par EUR/PLN i USD/PLN rozpoczęły się w okolicach 4,20 i 2,8450. Prawie 1-proc. umocnienie w relacji do  wczorajszego zakończenia handlu było reakcją inwestorów na bardzo udane sesje na  rynku amerykańskim i azjatyckim, gdzie pozytywne informacje przyczyniły się do  wzrostu indeksów giełdowych i osłabienia dolara.

Mowa o dobrych wynikach spółki Alcoa, która jako pierwsza z indeksu DIJA podała wyniki i były one lepsze od oczekiwań. Z kolei podczas sesji w Azji napłynęły dane z Australii, które pokazały nieoczekiwany wzrost zatrudnienia, sugerując, iż optymizm banku centralnego w tym kraju (we wtorek podniósł stopy procentowe) był uzasadniony.

Złoty jednak nie wykorzystuje potencjału poprawy zewnętrznej koniunktury – zaraz po otwarciu zaczął tracić na wartości i po godzinie 11.00 za euro trzeba płacić nawet 4,24 złotego. To po części z pewnością efekt rekonstrukcji rządu z powodu afery hazardowej. Choć w dłuższym czasie może ona zmniejszyć ryzyko np. przedterminowych wyborów, dla inwestorów zagranicznych niepewność polityczna na polskie scenie jest elementem nowym. Przynajmniej w tym sensie, iż w ciągu dwóch lat mogli oni uznawać, iż ryzyko polityczne jest minimalne.

W popołudniowych godzinach złoty będzie reagował na decyzje Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii. O godzinie 14.30 odbędzie się konferencja z szefem EBC, J.C. Trichetem. Jeśli jego wypowiedzi pomogłyby w ataku pary EURUSD na tegoroczne maksima, złoty miałby szanse na odrobienie porannych strat. Ważne będzie także otwarcie giełd na Wall Street (15.30), na którym inwestorzy mogą chcieć zrealizować część ostatnich zysków.

Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista XTB Dom Maklerski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / XTB: Złotemu zaszkodziła rekonstrukcja rządu