XTB: złoty mocniejszy do euro i dolara

XTB
12-07-2007, 16:30

Czwartek przynosi umocnienie złotego do euro i  dolara. O godzinie 15:50 kurs USD/PLN testował poziom 2,7242 zł, natomiast EUR/PLN 3,7525 zł. Oznacza to odpowiednio spadek o 1,5 i 1,4 grosza wobec poziomów ze środy. W ciągu dnia notowania amerykańskiej waluty spadły do 2,7224 zł i były najniższe od 11 lat.

Dzisiejsze umocnienie polskiej waluty, to przede wszystkim efekt wywołanego poprawą sytuacji na giełdach i osłabieniem jena, wzrostu apetytu na ryzyko. Polskiej walucie pomagało też, wciąż słabe zachowanie dolara, jak również preferująca podaż sytuacja na wykresach USD/PLN i EUR/PLN oraz oczekiwanie na publikowane jutro dane o inflacji CPI w Polsce.

W piątek uwaga rynku powinna koncentrować się przede wszystkim na wspomnianych danych o inflacji. W czerwcu oczekiwany jest jej wzrost do 2,7 proc. w relacji rocznej z 2,3 proc. w maju. Dane te mogą mieć istotny wpływ na kształtowanie się rynkowych oczekiwań odnośnie terminu kolejnej podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (obecnie 4,5 proc.). Obecnie zdania na ten temat są podzielone. Generalnie zaostrzenie polityki monetarnej spodziewane jest w lipcu lub sierpniu. Przy czym, żaden miesiąc nie jest faworyzowany. Dlatego kluczowe mogą być jutrzejsze dane.
Wzrost ceny w czerwcu powyżej prognoz, zostanie odebrany jako rosnące prawdopodobieństwo podwyżki stóp o 25 punktów bazowych do 4,75 proc. już w tym miesiącu i sprowokuje wyraźne umocnienie złotego. Niższy wzrost odsunie decyzję przynajmniej do sierpnia i może stać się pretekstem do realizacji zysków na USD/PLN i EUR/PLN.

Jutro zostaną opublikowane również raporty o bilansie płatniczym i podaży pieniądza. Powinny jednak mieć drugorzędne znaczenie dla kształtowania się kursu złotego.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / XTB: złoty mocniejszy do euro i dolara