XTB: Złoty odrabia straty po wtorkowym wieczornym osłabieniu

28-02-2007, 10:06

Środowy poranek przynosi umocnienie złotego wobec euro i dolara. O godzinie 9-tej kurs USD/PLN testował poziom 2,9642 zł, natomiast kurs EUR/PLN 3,9155 zł. Oznacza to odpowiednio spadek o 0,4 gr i 1,6 gr, po wczorajszym silnym wzroście. Wzroście, który miał miejsce dopiero późnym wieczorem i wynikał m.in. z wyprzedaży brazylijskiego reala.

Wcześniej, po porannym osłabieniu złotego, wywołanym rosnącą awersją do ryzyka, w następstwie wyprzedaży na światowych rynkach akcji, jak również wzmocnieniem jena i szwajcarskiego franka, co wpływa na ograniczenie operacji carry trade (polegają one na pożyczaniu środków w walutach nisko oprocentowanych i inwestowaniu w instrumenty, które mogą dać większą stopę zwrotu), polska waluta nawet lekko się wzmacniała.

W sytuacji, gdy wczorajsze wydarzenia na światowych rynkach finansowych, miały jednak stosunkowo umiarkowany wpływ na notowania złotego, można oczekiwać, że dziś, gdy już częściowo opadły emocje, tego wpływu praktycznie nie będzie. Stąd też zmiany notowań EUR/USD oraz w mniejszym stopniu reakcja na zachowanie jena i szwajcarskiego franka, będzie podstawowym determinantem notowań USD/PLN i EUR/PLN.

Po godzinie 16-tej, dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na notowania, będzie publikacja komunikatu po dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Co prawda, stopy zostaną dziś utrzymane na poziomie 4 proc., ale to posiedzenie będzie istotne dla rynków finansowych. Można bowiem oczekiwać, że wydany przez RPP komunikat, pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy Rada dość elastycznie reaguje na napływające dane makroekonomiczne, czy też może jej członkowie tkwią na wcześniej zajętych pozycjach?

Mówiąc wprost, pokaże on, czy do podwyżki stóp dojdzie po publikacji kwietniowej projekcji inflacji, czy też "gołębia" część Rady, która obecnie przeważa, będzie czekała z zaostrzeniem polityki pieniężnej do ostatniej chwili?

Ostrzejszy ton komunikatu po posiedzeniu RPP, co sugerowałoby podwyżkę stóp w kwietniu, gdy Rada pozna nową projekcję inflacji, może prowokować osłabienie złotego.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / XTB: Złoty odrabia straty po wtorkowym wieczornym osłabieniu