XV edycja konferencji Monitoring Rynku Budowlanego

DI
opublikowano: 06-11-2012, 17:29

25 października 2012 r. w Warszawie, w Hotelu Lord, odbyła się organizowana przez ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o., piętnasta edycja konferencji MONITORING RYNKU BUDOWLANEGO.

Uroczystego otwarcia konferencji Monitoring Rynku Budowlanego 2012 oraz powitania uczestników dokonał Paweł Łuszcz (Senior Project Manager ASM), który również prowadził wydarzenie.Następnie Podsekretarz Stanu Minister Piotr Styczeń omówił aktualne tematy dotyczące budownictwa mieszkaniowego, oraz przedstawił propozycję programu „Mieszkanie dla młodych”.Po tym wystąpieniu przystąpiono do prezentacji konferencyjnych, które odbyły się w trzech sesjach:
•    SESJA I
Kondycja i przyszłość polskiego budownictwa na tle sytuacji społeczno-gospodarczej kraju.
•    SESJA DRUGA
Panel dyskusyjny
•    SESJA TRZECIA
Jak zbudować efektywną markę na rynku budowlanym?
Sesja Pierwsza konferencji prezentowana była przez prelegentów ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku. Pierwszą prezentację w tej części wygłosiła Joanna Jarzębowska (Project Manager ASM), która przedstawiła sytuację polskiego budownictwa na tle Europy. Uczestnicy zostali zapoznani z prognozami dla krajów UE na rok 2012, skalą wpływu poszczególnych parametrów na wzrost PKB oraz dominującymi kierunkami eksportu z Polski  i udziałami grup produktowych budownictwa w eksporcie. Ponadto prelegentka omówiła dynamikę produkcji budowlanej z ostatnich 4 lat, udział sektora budowlanego w gospodarce kraju od 2005 roku, jak również strukturę i dynamikę produkcji budowlano-montażowej wraz z prognozami na 2013 rok.Kolejną prelegentka była Małgorzata Skonieczna (Project Manager ASM), która dokonała przeglądu sytuacji na rynku mieszkaniowym. Przedstawione dane dotyczyły cen mieszkań na rynku wtórnym w latach 2008-2012, ilości mieszkań oddanych do użytku, rozpoczętych budów i  wydanych  pozwoleń w latach 2005-2012, jak również struktury mieszkań oddanych do użytku w latach 1993-2012. Dodatkowo prezentacja zawierała statystyki nowo podpisanych umów kredytowych oraz ich wartość w latach 2008-2012, liczby czynnych kredytów oraz całkowity stan zadłużenia i wartości sprzedaży mieszkań deweloperskich w 2011 i 2012 roku. Ponadto Małgorzata Skonieczna podsumowała program „Rodzina na swoim” oraz przedstawiła prognozę mieszkań oddanych do użytku na 2013 r.W następnej kolejności Joanna Florczak-Czujwid (Project Manager ASM) zapoznała uczestników z najważniejszymi trendami w obrębie budownictwa niemieszkalnego. W prezentacji znalazły się statystyki budynków niemieszkalnych oddanych do użytku w latach 2005-2011, obiektów magazynowych w Polsce w I półroczu 2012 oraz  struktura budownictwa niemieszkalnego w latach 2006-2011. Prelegentka omówiła również podaż obiektów biurowych w I połowie 2012, powierzchnie nowych centrów handlowych oddanych do użytku w latach 2006-2011, i strukturę hoteli wg województw.W dalszej części Sesji I-szej  ponownie wystąpiła Małgorzata Skonieczna, która  omówiła zmianę jakościową w polskim budownictwie oraz Branżowy Program Promocji Budownictwa. Szczegóły wystąpienia dotyczyły poszczególnych zrealizowanych inwestycji  budowlanych związanych  z EURO 2012, wyników budownictwa inżynieryjnego oraz  stanu realizacji autostrad i dróg ekspresowych. Ponadto zostały porównanie wydatki na modernizację i rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej w latach 2004-2012 wraz z prognozą na 2013. Dodatkowo prelegentka podjęła temat energetyki, przedstawiła prognozę zapotrzebowania na moc  oraz planowane wyłączanie bloków energetycznych do 2030 roku, planowane inwestycje kluczowych koncernów energetycznych w Polsce do 2020 roku, oraz planowaną wielkość wydobycia gazu łupkowego po 2020 roku.

Sesję I-szą konferencji zakończyły prezentacje Partnerów Kluczowych – Grupy Kapitałowej OBLIGO oraz Crédit Agricole Bank Polska.

Agata Packa (Obligo Sp. z o.o.) i Mec. Bogumił Sieczkowski (Kancelaria Obligo Sieczkowski i Spółka ) przedstawili  aspekty prawne, finansowe i podatkowe zabezpieczenia interesów dostawcy materiałów budowlanych w procesie inwestycyjnym.

Marta Grabowska (Crédit Agricole Bank Polska) zaprezentowała nowoczesne formy finansowania zakupów w branży remontowo – budowlanej.Po przerwie kawowej, podczas której uczestnicy mogli nawzajem się przywitać, przeprowadzać dyskusje w mniejszych grupach oraz odnowić i nawiązać relacje biznesowe, rozpoczęto Sesję Drugą konferencji.  Przebiegła ona w formie Panelu dyskusyjnego zatytułowanego "Budownictwo mieszkaniowe - jakie formy wsparcia zastąpią Program „Rodzina na swoim”?”

Panel otworzył Moderator – Marek Wielgo (Gazeta Wyborcza).
Pierwszy w II-giej sesji głos zabrał Pan Bogusław Białowąs (Bank Gospodarstwa Krajowego), który przedstawił informację o aktywności rynkowej programu „Rodzina na swoim”. Szczegóły przedstawione podczas tego wystąpienia to liczba umów kredytowych programu i ogółem w latach 2007-2012 w podziale na strukturę demograficzną i geograficzną kraju oraz w podziale na rynki.Wśród uczestników panelu znaleźli się: dr Irena Herbst (Fundacja Centrum PPP), Marzena Rudnicka (Centrum im. Adama Smitha), Agnieszka Krawczyk (PKO Bank Polski), Bartosz Turek (Home Broker), Sylwia Pajdo-Pasek (Echo Investment) i  Agata Wróbel (Polnord SA).W trakcie panelu w pierwszej kolejności dokonano podsumowania programu Rodzina na swoim. O korzyściach i wada dla rynku mieszkaniowego wypowiedzieli się wszyscy uczestnicy. Nawiązując do wystąpienia Pana Ministra Stycznia, eksperci podjęli również próby oceny i wskazania słabych punktów programu Rodzina na swoim. Następnym podjętym tematem w dyskusji była kwestia jakiego wsparcia oraz czy w ogóle potrzebuje wsparcia polskie budownictwo mieszkalne. Na koniec eksperci, mając do dyspozycji wirtualne pieniądze mogli zaproponować rozwiązania jak wesprzeć polskie mieszkalnictwo.

Po zakończeniu panelu nastąpiła kolejna przerwa kawowa, a po niej rozpoczęto Sesję Trzecią.

W III-ciej sesji Pan Grzegorz Filipek Dyrektor Marketingu firmy Oknoplast przedstawił najważniejsze założenia jakim się kieruje firma Oknoplast budując swoją markę nie tylko na rynku polskim ale również europejskim. Oprócz zaprezentowania zasad na jakich opiera się budowa marki Oknoplast Pan Dyrektor zaprezentował również jakie pytania stawiała sobie firma Oknoplast budując markę.Jako ostatnia na konferencji wystąpiła Joanna Florczak-Czujwid (Project Manager ASM). Prezentacja  dotyczyła również kwestii budowania silnej marki na rynku. Prelegentka przedstawiła narzędzia marketingowe pomocne w tym procesie na przykładzie Rankingu Budowlana Marka Roku.

Konferencja zakończyła się tradycyjna już loterią wizytówkową. ASM wraz z Baltic Plaza MediSpa ufundował dla laureatów 2 nagrody w postaci rabatu na dowolnie wybrany produkt ASM oraz vouchery dla dwóch osób na pobyt weekendowy w Baltic Plaza Hotel Medi Spa w Kołobrzegu.

Konferencję zakończył lunch w trakcie, którego uczestniczy kontynuowali rozmowy dotyczące przyszłości polskiego budownictwa. . Można było również ponownie zajrzeć na liczne stoiska towarzyszące wydarzeniu, które zorganizowano aby uczestnicy mogli dopytać się o interesujące ich kwestie oraz nawiązać kontakty biznesowe z partnerami, patronami medialnymi i organizatorami. Dzięki temu konferencja Monitoring Rynku budowlanego 2012 stała się ponowna okazją do integracji środowisk związanych z branżą budowlaną oraz instytucjami finansowymi. Zarówno dla przedsiębiorców, członków stowarzyszeń branżowych, jak i mediów kolejna edycja Konferencji Monitoring Rynku Budowlanego okazała się punktem niezbędnym w kalendarzu imprez.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / XV edycja konferencji Monitoring Rynku Budowlanego