Yahoo i spółki IT przesądziły o przecenie na Wall Street

opublikowano: 08-07-2004, 22:00

Czwartkowe notowania na Wall Street przyniosły kolejną przecenę indeksów. W centrum uwagi znalazły się wyniki kwartalne amerykańskich blue chipów, które nie wniosły na razie zbyt wiele optymizmu. Skalę przeceny ograniczyła informacja Departamentu Pracy, że liczba tzw. nowych bezrobotnych spadła w USA do poziomu nie notowanego od października 2000 roku.

Blisko 8 proc. stracił amerykański portal internetowy Yahoo. Spółka, która od kilku kwartałów zaskakiwała pozytywnie swoimi wynikami i tym razem osiągnęła w drugim kwartale rekordowy zysk. Portal podwoił zysk i zwiększył przychody o 90 proc., dzięki rosnącym wpływom z reklamy. Jednak gracze zaniepokoili się zachowawczymi prognozami na bieżący kwartał.

Kiepskie nastroje pogorszyli dodatkowo producenci oprogramowania. Do Veritas i PeopleSoft, które wcześniej zapowiedziały gorsze wyniki wyników, dołączyły w czwartek Siebel Systems i BMC. I choć dwie pierwsze spółki odrabiały straty z ostatnich sesji, Siebel Systems i BMC straciły około 13 proc.

Wiele niepokoju w branży handlu detalicznego wywołała wiadomość o najniższym w tym roku miesięcznym wzrośnie sprzedaży Wal-Mart. Kurs największej na świecie sieci supermarketów stracił niewiele, ale przyniósł spadki w całym sektorze.

Gorsze od oczekiwań wyniki przekazała Alcoa, która tradycyjnie jako pierwsza spośród składników indeksu Dow Jones przedstawiła kwartalny raport. Jednak mocna przecena z otwarcia wywołała natychmiast popyt na papiery największego na świecie producenta aluminium, a wynik, choć gorszy od oczekiwań, wcale nie był zły.

Rynek zaniepokoił się pierwszymi publikacjami, lecz skala przeceny była ograniczona. Tura raportów kwartalnych dopiero ruszyła i o koniunkturze na kolejnych sesjach przesądzą następne publikacje.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Yahoo i spółki IT przesądziły o przecenie na Wall Street