Yamani: USA muszą użyć Rezerw Strategicznych aby obniżyć cenę ropy

opublikowano: 20-08-2004, 13:29

Rząd Stanów Zjednoczonych musi użyć Strategicznych Rezerw Paliw jeśli chce spowodować spadek cen ropy na globalnych rynkach, powiedział szejk Zaki Yamani, były minister ds. ropy Arabii Saudyjskiej.

Yamani powiedział w piątek, że rząd amerykański musi wykorzystać część ropy z rezerw strategicznych, jeśli chce spowodować spadek jej ceny. Zaznaczył jednak, że jeśli celem Białego Domu jest doprowadzenie do zmniejszenia uzależnienia gospodarki amerykańskiej od bliskowschodnich źródeł ropy, wysokie ceny surowca są w jego interesie.

Ropa zdrożała od początku roku o 50 proc. Stało się tak przede wszystkim w związku z obawami niedostatecznej jej podaży w związku z większym niż oczekiwano globalnym popytem, a także zagrożeniem ciągłości dostaw w związku z walkami w Iraku oraz kłopotami prawnymi rosyjskiego Jukosu. W piątek na NYMEX cena baryłki ropy była notowana tylko o 2 centy poniżej poziomu 49 USD.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Yamani: USA muszą użyć Rezerw Strategicznych aby obniżyć cenę ropy