Yawal i Paged: plan fuzji

Michał Makarczyk
opublikowano: 07-08-2001, 00:00

Yawal i Paged: plan fuzji

Dzisiaj zarządy Yawalu i Pagedu przedstawią szczegóły fuzji giełdowych holdingów. Obie firmy kontroluje Edmund Mzyk, w którego portfelu inwestycyjnym znajduje się również giełdowy Caspol. Do końca sierpnia do sądu rejestrowego trafią plany połączenia holdingów.

Fuzja Yawalu z Pagedem ma zakończyć się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Już teraz wiadomo, że Paged przeniesie cały swój majątek na Yawal w zamian za akcje. Obecnie obie firmy przygotowują się do walnych zgromadzeń, które mają zatwierdzić pomysł połączenia firm.

Yawal działa przede wszystkim w branży aluminiowej. Przez spółkę Final kontroluje około 5 proc. krajowego rynku profili aluminiowych. Niedawno Final pozyskał inwestora branżowego z Izraela, który w ciągu roku ma zwiększyć swój udział z 30 proc. obecnie do prawie 50 proc.

W pierwszym kwartale tego roku Yawal wykazał 2,7 mln zł straty netto.

Paged — podobnie jak Yawal — działa w szeroko pojętej branży pracującej na rzecz przemysłu budowlanego. Jego domeną jest działalność w sektorze drzewnym. Spółka, która od prawie dwóch lat poddawana jest gruntownej restrukturyzacji, na razie nie może pochwalić się zyskami. Po dwóch kwartałach tego roku jej strata sięgnęła 6,66 mln zł.

Na początku roku Edmund Mzyk zapowiedział, że firma wyjdzie na plus w 2001 r., ale plany te wydają się mało realne.

Paged boryka się z przerostem zatrudnienia i niską rentownością. Szansą dla stołecznej firmy ma być rozwinięcie handlu materiałami drzewnymi oraz sprzedaż części majątku (firma jest m.in. posiadaczem części budynku w centrum Warszawy wycenianego na kilkadziesiąt milionów złotych).

Głównymi założeniami fuzji obu grup kapitałowych ma być stworzenie holdingowej struktury, co ma sprzyjać rozwojowi i obniżeniu kosztów. Wiele wskazuje na to, że połączenie spółek powinno nastąpić bez większych powikłań, w postaci zaskarżenia uchwał przez mniejszościowych akcjonariuszy. Już teraz największym akcjonariuszem Pagedu jest Yawal, który posiada niecałe 33 proc. jego akcji. Kolejne pakiety są w rękach Edmunda Mzyka i Grupy Inwestycyjnej Paged. Posiadają oni odpowiednio ponad 6 proc. i 16,60 proc. akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Makarczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Yawal i Paged: plan fuzji