Yellen: deficyt handlowy USA to bardziej wina Fed niż Chin

opublikowano: 13-11-2018, 13:32

To podwyższanie stóp procentowych przez Fed w odpowiedzi na fiskalną stymulację powoduje wzrost deficytu handlowego USA, a nie nieuczciwe praktyki handlowe Chin, przekonuje Janet Yellen, była szefowa Fed.

Yellen zwraca uwagę, że wyższe stopy procentowe w USA powodują presję na umocnienie się dolara, a w efekcie na zwiększenie deficytu handlowego. Była szefowa Fed, zastąpiona na początku roku przez Jerome Powella, twierdzi iż to rosnący apetyt Amerykanów na zagraniczne dobra pomaga zwiększać deficyt wymiany handlowej.

Zobacz więcej

Szefowa Fed Janet Yellen

Fot. Bloomberg

- Nie widzę nierzetelnych praktyk handlowych w Chinach, ani nigdzie indziej na świecie, jako przyczyn deficytu handlowego USA – powiedziała Yellen . – Deficyt handlowy USA odzwierciedla fakt, że Amerykanie wydają więcej niż produkują. Importujemy nadmiernie dobra i usługi aby zaspokoić ten popyt – dodała.

Była szefowa Fed przewiduje, że amerykański bank centralny podwyższy stopy 3 do 4 razy przez następny rok „w celu ustabilizowania stopy bezrobocia”, która spadła poniżej poziomu uważanego przez większość ekonomistów za możliwy do utrzymania. 

- Mieliśmy kraj, który funkcjonował już przy pełnym zatrudnieniu zanim weszły w życie cięcia podatkowe, a dodatkowe wydatki zwiększyły ekspansyjną politykę fiskalną. To pchnęło gospodarkę do punktu, w którym być może jest już przegrzana – powiedziała Yellen.

Jej zdaniem, spowoduje to więcej podwyżek stóp i większe podwyżki stóp niż gdyby nie doszło do fiskalnej stymulacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu