Yellen obawia się kolejnego kryzysu finansowego

opublikowano: 11-12-2018, 14:19

Była szefowa Fed Janet Yellen powiedziała, że obawia się kolejnego kryzysu finansowego z powodu ograniczenia uprawnień regulatorów systemu bankowego i dalszego parcia do deregulacji.

Yellen ostrzegła, że „są gigantyczne dziury w systemie”.

Zobacz więcej

Janet Yellen

Reuters/Forum

- Narzędzia dostępne do radzenia sobie z pojawiającymi się problemami nie są zbyt dobre w Stanach Zjednoczonych – oświadczyła była szefowa banku centralnego.
Yellen wskazała jako obszar budzący obawy rynek lewarowanych pożyczek.

Podkreśliła, że regulatorzy mogą zajmować się obecnie takimi problemami w przypadku poszczególnych banków, a nie całego systemu finansowego. Wskazała, że wciąż pozostaje cała lista niezakończonych regulacji. 

- Nie jestem pewna, że pracujemy nad tym w sposób, w który powinniśmy i pozostają dziury i odrzucanie regulacji. Dlatego martwię się, że możemy mieć kolejny kryzys finansowy – powiedziała Yellen.

Była szefowa Fed nie odniosła się do obecnej sytuacji finansowej lub gospodarczej.

- Stopy procentowe są niskie. Uważam, że prawdopodobnie pozostaną niższe niż były w minionych dekadach – powiedziała Yellen, przypominając iż w okresie typowej recesji Fed obniża stopy o 5 pkt. procentowych, a „normalny” poziom stopy krótkoterminowej wynosi 3 proc. - To oznacza, że jest dużo mniej miejsca na cięcie stóp krótkoterminowych niż było wcześniej w historii Stanów Zjednoczonych – dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu