Yellen oczekuje, że Fed „zrobi więcej” dla wsparcia gospodarki

opublikowano: 13-09-2019, 07:53

Była szefowa Fed Janet Yellen powiedziała, że choć gospodarka USA ma się dobrze, to wzrosły zagrożenia dla jej perspektyw, co może oznaczać potrzebę dalszych działań banku centralnego.

- Jestem przekonana, że zrobią więcej – powiedziała Yellen podczas wystąpienia w Chicago odnosząc się do polityki Fed.

Janet Yellen, szefowa Fed
Zobacz więcej

Janet Yellen, szefowa Fed Bloomberg

Pod koniec lipca bank centralny USA po raz pierwszy od kryzysu finansowego zdecydował się obniżyć stopy procentowe. Rynek oczekuje, że zrobi to także w przyszłym tygodniu.

Była szefowa Fed nie ma wątpliwości, że gospodarka USA jest „zdrowa”. Przyznała jednocześnie, że ryzyko recesji wzrosło. Powodem jest pogorszenie inwestycji biznesu powodowane przez wzrost niepewności wywołany polityką handlową rządu. Konsumpcja wciąż jednak nie słabnie, czemu sprzyja bardzo dobra sytuacja na rynku pracy. Yellen uważa, że Fed jest na drodze do osiągnięcia celu inflacyjnego, choć jej obawę wywołuje ciągła niska presja cenowa.

- Inflacja jest dużo poniżej celu, a nikt nie chce stać się Japonią – powiedziała, nawiązując do wieloletnich zmagań "Kraju kwitnącej wiśni” z deflacją i uporczywie niską inflacją.

Yellen zareagowała także na niedawne wezwania prezydenta Donalda Trumpa skierowane do Fed, aby obniżył stopy procentowe do zera, a nawet niżej i umożliwił w ten sposób refinansowanie długu. Była szefowa banku centralnego powiedziała, że pomysł zerowych lub ujemnych stóp Fed w celu finansowania długu publicznego „od dawna jest odrzucany”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA