Yellen: są powody, aby obawiać się nadejścia recesji w USA

opublikowano: 22-11-2019, 08:27

Budowana od dekad, wciąż rosnąca nierówność majątkowa, stanowi duże zagrożenie dla amerykańskiej gospodarki, która poza tym jest w doskonałej kondycji, powiedziała Janet Yellen, była szefowa Fed.

Yellen powiedziała, że cła nakładane wzajemnie przez USA i Chiny negatywnie wpływają na biznes i konsumentów w obu krajach. Choć nie dostrzega recesji na horyzoncie, to jej ryzyko rośnie.

Zobacz więcej

Janet Yellen

Reuters/Forum

- Postawiłabym, że w przyszłym roku nie będzie recesji. Ale muszę przyznać, że prawdopodobieństwo recesji jest wyższe niż normalnie i na poziomie, który nie jest dla mnie komfortowy – powiedziała była szefowa Fed podczas World Business Forum.

Yellen zwróciła uwagę, że po trzykrotnej obniżce stóp przez Fed w tym roku nie ma już tak dużo miejsca, jak by sobie życzyła, na ewentualną reakcję.

- Dlatego są dobre powody, aby się obawiać – stwierdziła.

Była szefowa Fed jest szczególnie zaniepokojona rosnącą nierównością majątkową w USA. Podkreśliła, że okres najdłuższej w historii kraju ekspansji gospodarczej był korzystny głównie dla najbogatszych oraz osób z wykształceniem wyższym. Yellen wskazała na „budzący bardzo duże zmartwienie długoterminowy trend, w którym bardzo duża część amerykańskiej siły roboczej czuje, że nie idzie naprzód”.

- To prawda, nie poszli naprzód – powiedziała. – To poważny problem gospodarczy i społeczny, bo oznacza, że korzyści z naszego systemu gospodarczego nie są szeroko współdzielone. Ludzie pozostają z uczuciem, że gospodarka nie pracuje dla nich, poczuciem niezadowolenia społecznego, które jest skrajnie szkodliwe – dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA