Yellen: USA powinny się uniezależnić od dostaw z rywalizujących państw

opublikowano: 20-06-2022, 22:02
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała, że USA powinny działać w kierunku uniezależnienia się od dostaw krytycznych składników z rywalizujących państw, informuje Reuters.

- Widzieliśmy podczas pandemii, że nasze łańcuchy dostaw są bardzo kruche i brak im odporności – tłumaczyła Yellen.

Janet Yellen, fot. Bloomberg
Janet Yellen, fot. Bloomberg

Podkreśliła, że nie opowiada się za tym, aby USA „same robiły wszystko”. Przypomniała, że opowiada się za wymianą z krajami przyjaznymi.

- Kraje, które wyznają wspólny zestaw wartości dotyczących handlu międzynarodowego i postępowania w gospodarce światowej, powinny handlować i czerpać korzyści z handlu, abyśmy mieli wiele źródeł dostaw i nie byli nadmiernie uzależnieni od pozyskiwania krytycznych towarów z krajów, w których mamy szczególnie geopolityczne obawy – powiedziała Yellen.

Była szefowa Fed zwróciła uwagę, że USA są bardzo uzależnione od Chin jeśli chodzi o dostawy metali ziem rzadkich, odgrywających kluczowe znaczenie w nowoczesnych technologiach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane