Yellen: wysoka inflacja utrzyma się do połowy 2022 r.

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 25-10-2021, 09:16

Janet Yellen, sekretarz amerykańskiego skarbu uważa, że wysoka inflacja utrzyma się w pierwszej połowie przyszłego roku co będzie wyzwaniem dla tamtejszych władz monetarnych. W jej opinii, choć do tej pory nie doszło do podwyżki stóp procentowych, kraj nie traci kontroli nad inflacją.

Janet Yellen, Sekretarz Skarbu USA
Janet Yellen, Sekretarz Skarbu USA
fot. Al Drago/Bloomberg

Yellen, która w latach 2014-2018 stała na czele Banku Rezerw Federalnych sądzi, że w drugiej połowie 2022 r. presja inflacyjna ulegnie osłabieniu co będzie następstwem poprawy sytuacji z wąskimi gardłami w dostawach, lepszej kondycji na rynku pracy oraz ograniczenia nacisków ze strony czynników związanych z globalną pandemią Covid-19.

Nie uważam, byśmy stracili kontrolę nad inflacją. Faktem jest, że przez długie lata nie widzieliśmy tak mocnego wzrostu cen. Kiedy wrócimy w końcu do normalności, silna presja inflacyjna powinna się skończyć – powiedziała Yellen.

W opinii bankierki, „absolutnie niezbędne” jest podniesienie pułapu zadłużenia Stanów Zjednoczonych, gdyż konsekwencje potencjalnej niewypłacalności kraju mogą być nieprzewidywalne.

Zgodnie z danymi Departamentu Skarbu deficyt za rok fiskalny do września 2021 r. wyniósł 2,77 bln USD spadając ze szczytu na poziomie 3,1 bln USD odnotowanego w poprzednim roku. W relacji do wielkości amerykańskiej gospodarki deficyt zmniejszył swój udział do 12,4 proc. w zakończonym niedawno roku podatkowym z 15 proc. w 2020 r. – największym od II wojny światowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane