Czytasz dzięki

YouTube pozwane za niedostateczną ochronę praw autorskich

opublikowano: 03-07-2020, 07:27

Maria Schneider, kompozytorka pięciokrotnie uhonorowana nagrodą Grammy, pozwała YouTube za to, że nie chroni jej, a także innych „zwykłych twórców”, przed nieautoryzowanym kopiowaniem utworów na swoim serwisie.

Schneider twierdzi, że YouTube pilnuje przestrzegania praw autorskich tylko „gigantów”, jak największe studia filmowe, czy nagraniowe. Należący do Google serwis nie przykłada się jednak równie mocno do ochrony praw mniejszych twórców. Schneider wskazuje na cyfrowe narzędzie Content ID, które jest dostarczane przez YouTube tylko dużym dostawcom treści.

Zobacz więcej

fot. Tass/FORUM

Pozew został złożony w sądzie w San Jose w Kalifornii. Oprócz YouTube jako oskarżeni wskazani zostali także Google i jego właściciel, Alphabet. Schneider domaga się odszkodowania, ale także zmuszenia Google do udostępnienia dostawcom treści lepszych narzędzi do chronienia praw autorskich. Chce dla sprawy statusu pozwu zbiorowego, aby inni twórcy z YouTube mogli do niego dołączyć swoje roszczenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane