Yukos International chce wymienić radę nadzorczą Możejek

(Tadeusz Stasiuk)
03-11-2006, 15:58

Yukos International UK - większościowy udziałowiec rafinerii w Możejkach proponuje wymianę rady nadzorczej.

Yukos International UK - większościowy udziałowiec rafinerii w Możejkach (Mażeikiu Nafta) - proponuje wymianę rady nadzorczej tego litewskiego przedsiębiorstwa - podała w piątek agencja BNS, powołując się na informacje z nieoficjalnych źródeł.

BNS dowiaduje się, że Yukos International, zarejestrowana w Holandii spółka zależna zbankrutowanego rosyjskiego Jukosu, zgłosiła propozycję wprowadzenia punktu o wymianie rady do porządku obrad następnego zgromadzenia udziałowców Mażeikiu Nafta, zaplanowanego na 5 grudnia.

Wspomniane źródła twierdzą, że Bruce Misamore, jeden z dwóch członków zarządu Yukos International UK złożył tę propozycję w piątek na piśmie do prezesa rady nadzorczej Mażeikiu Nafta, Nerijusa Eidukeviciusa.

Eidukevicius nie potwierdził ani nie zaprzeczył, że otrzymał takie pismo.

BNS pisze, że gdyby doszło do wymiany rady nadzorczej, wymieniony zostałby także zarząd rafinerii, składający się obecnie z czterech przedstawicieli Yukosu i trzech przedstawicieli rządu litewskiego.

Rada nadzorcza Mażeikiu Nafta ma obecnie ośmiu członków, z których pięciu reprezentuje Yukos (dwóch Amerykanów i trzech Rosjan), a trzech - rząd. Do podjęcia decyzji potrzeba pięciu głosów.

BNS informuje też, że czterech członków mianowanych przez Yukos zamierza w niedzielę głosować za zdymisjonowaniem Paula Nelsona Englisha ze stanowiska prezesa. Taka decyzja wymagałaby aprobaty rady nadzorczej. Gdyby rada jej nie zaaprobowała, czterech przedstawicieli Yukosu prawdopodobnie podałoby się do dymisji.

Według nieoficjalnych informacji, zarząd Yukos International UK, który w czwartek spotkał się w Houston, ma się zebrać ponownie w piątek ok. godz. 19.00 czasu litewskiego (18.00 czasu polskiego).

Według BNS, oczekuje się, że rząd litewski, który ma 40,6 proc. udziałów w Mażeikiu Nafta, ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie w sobotę.

W minioną sobotę mianowani przez Yukos członkowie zarządu Mażeikiu Nafta wyrazili wotum nieufności wobec prezesa (Englisha - PAP) i zapowiedzieli, że będą dążyć do jego odwołania.

Jukos zarzuca Englishowi sprzyjanie PKN Orlen. Według litewskich mediów, "English za plecami akcjonariuszy prowadził rozmowy z szefami polskiej kompanii PKN Orlen, którzy nie są zainteresowani tym, aby rafineria pracowała obecnie na pełną moc i zwiększała swoją wartość".

"Wszystko to może sprawić, że English zostanie zwolniony, a Yukos International zrezygnuje z transakcji (z PKN Orlen)" - podał we wtorek rosyjski dziennik "Wiedomosti", przywołując opinię źródła zbliżonego do kierownictwa Yukos International.

We wtorek w komunikacie PKN Orlen oświadczył, że informacje te są absurdalne.

English twierdzi zaś, że zarzuty wobec niego są nieuzasadnione i zapowiada, że nie ustąpi.

Na przełomie maja i czerwca tego roku PKN Orlen zawarł umowę kupna 53,7 proc. akcji Możejek, należących do upadającego rosyjskiego koncernu Jukos za 1,49 mld USD oraz umowę nabycia od rządu Litwy 30,66 proc. akcji rafinerii za 852 mln USD. Do zamknięcia transakcji potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej, która zostanie podana prawdopodobnie 7 listopada.(Di, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Yukos International chce wymienić radę nadzorczą Możejek