Z basenu na szerokie wody

TM
opublikowano: 25-07-2011, 00:00

Bartłomiej Andrusiewicz ma już na koncie skuteczną restrukturyzację spółki samorządowej.

Bartłomiej Andrusiewicz ma już na koncie skuteczną restrukturyzację spółki samorządowej.

Obecny prezes Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Hala Ludowa ma doświadczenie w samorządowych przedsięwzięciach. Gdy z Nokia Siemens Network przyszedł do Wrocławskiego Parku Wodnego (WPW), dostał niełatwe zadanie — doprowadzić do reorganizacji spółki. Tego rodzaju przedsięwzięcia bywają obciążeniem dla samorządów, a w rocznych bilansach często widać ujemne wyniki finansowe. We Wrocławiu miało być inaczej. Sprawę utrudniał fakt, że miejska spółka zaciągnęła 25-letni kredyt na kwotę 33 mln EUR. Do niemałych kosztów bieżących trzeba było doliczyć jeszcze po 2 mln EUR rat płaconych co roku.

Bartłomiej Andrusiewicz natknął się na dwie główne przeszkody. Po pierwsze, zarząd ograniczały kwestie regulacyjne, a przede wszystkim zapisy ustawy o zamówieniach publicznych. Po drugie — kwestie personalne.

— Zetknąłem się z kadrą, która nie miała odpowiedniego poziomu kompetencji. Potrafiła opisywać problemy, ale ich nie rozwiązywała — tłumaczy prezes.

Dlatego doszło do przetasowań personalnych i ściągnięcia menedżmentu z rynku. Prezes zaszczepił pracownikom filozofię, że WPW to nie jest zwykła niecka z wodą.

— Jeśli przyjmiemy takie założenie, z góry skazujemy się na niepowodzenie. To aquapark powinien wyznaczać trendy, kreować wydarzenia i tworzyć społeczność klientów. To nam się udało — tłumaczy.

Także w wymiarze finansowym. W 2008 r. przychody wynosiły 15 mln zł, rok później —już 21 mln zł, a w 2010 r. 23 mln zł.

— To sprawny menedżer. Wszedł do WPW w trudnym momencie, ale — mając zagwarantowaną przez miasto niezależność — usprawnił organizację, wdrożył nowoczesne narzędzia biznesowe i marketingowe. Wyszedł ze słusznego założenia, że konkurencją dla aquaparku nie są inne baseny, lecz wszystkie miejsca, w których ludzie spędzają wolny czas — kina, teatry, restauracje czy galerie handlowe. Życzę mu, żeby powtórzył sukces WPW w biznesie kongresowym — mówi Grzegorz Rosik, dyrektor Miastoprojektu Wrocław, specjalizującego się m.in. w inwestycjach w parki wodne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu