Z Gazelami Biznesu o optymalizacji działalności

Marcin Dobrowolski
opublikowano: 07-11-2014, 00:00

Do małych i średnich firm wiedza o możliwościach optymalizacji kosztów często dociera z opóźnieniem. „Puls Biznesu” wyszedł im naprzeciw

Gazele Biznesu to miano, którym w naszej redakcji określa się małe i średnie firmy. To także tytuł rankingu opracowywanego przez „Puls Biznesu” już od piętnastu lat. Podczas jednej z gal, w trakcie których laureaci tego zestawienia spotykają się, aby odebrać pamiątkowe dyplomy i zestawienia, jeden z nich zaproponował organizowanie spotkań warsztatowych służących przekazywaniu praktycznej wiedzy.

Akademie „Pulsu Biznesu” to nie tylko wykłady. Podczas przerw między prelekcjami uczestnicy mogli poznać zalety omawianych rozwiazań na konkretnych przykładach.
Wyświetl galerię [1/2]

Akademie „Pulsu Biznesu” to nie tylko wykłady. Podczas przerw między prelekcjami uczestnicy mogli poznać zalety omawianych rozwiazań na konkretnych przykładach. [FOT. ARC]

Tak narodziła się Akademia „Pulsu Biznesu”, w trakcie której eksperci z różnych dziedzin omawiają nowe użyteczne rozwiązania przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw. W ciągu czterech tygodni, w ramach zakończonej niedawno trzeciej edycji Akademii „Pulsu Biznesu” zorganizowaliśmy spotkania w dwunastu miastach. Uczestniczyło w nich niemal pół tysiąca przedsiębiorców. Podczas szkoleń omówiliśmy najważniejsze sprawy, zainteresowanie którymi sygnalizowali uczestnicy poprzednich edycji.

O płynności, oszczędzaniu…

Zagadnieniom związanym z poprawą płynności poświęcone były warsztaty prowadzone przez ekspertów Deutsche Banku Polska. Zwrócili oni uwagę na to, że to właśnie utrata płynności jest najczęstszą przyczyną upadłości polskich firm. Wśród wielu rozwiązań proponowanych przez prelegentów do najciekawszych należało wsparcie udzielane za pośrednictwem DB Polska przez niemiecki państwowy bank rozwoju KfW, a także dopłaty do wymiany starej floty samochodowej. O nowych możliwościach w leasingu aut mówili przedstawiciele BMW Group Polska.

Zaproponowane przez nich rozwiązanie znacząco zmniejsza koszty miesięcznej raty, ponieważ klient nie spłaca całej wartości, lecz prognozowany jej spadek w okresie leasingowym. Niezmiennym zainteresowaniem uczestników Akademii cieszyła się prelekcja przedstawiciela firmy BPSC, który omawiał zalety systemów ERP. Na podstawie zgromadzonych przez program danych przedsiębiorcy są w stanie już nie tylko kontrolować i przewidywać koszty, ale również motywować pracowników do oszczędzania, np. systemem premii i nagród.

O zyskach wynikających z wprowadzania nowoczesnych rozwiązań technologicznych mówili także przedstawiciele firmy Samsung. Prezentowali oni niezwykle wytrzymały tablet przygotowany na podstawie sugestii pracowników największych światowych firm. Urządzenie to nie tylko znosi wysokie temperatury, ale również upadek przypadkowym wypuszczeniu z rąk.

…i dotacjach dla firm

Zainteresowanie nową perspektywą finansową UE i możliwym wsparciem przedsiębiorców było motywem zaproszenia do udziału w Akademiach „Pulsu Biznesu” przedstawicieli samorządów rozdzielających dotacje oraz firmy doradczej ułatwiającej ich pozyskanie. Reprezentanci urzędów marszałkowskich wskazywali różnice między dotychczasowymi a rozpoczynającymi się programami operacyjnymi. Zachęcali także firmy do rozwoju w kierunku inteligentnych specjalizacji rozwijanych w każdym z regionów.

Z kolei prelegenci firmy Accreo omawiali kluczowe dziedziny działalności przedsiębiorstw, na które można uzyskać wsparcie i przestrzegali przed popełnianiem najczęstszych błędów. Uwagę uczestników skupiła również prezentacja dotycząca kontroli skarbowej, a szczególnie najnowszych tendencji dających się zauważyć w interpretacjach fiskusa, oraz cen transakcyjnych.

Podsumowanie online

Po zakończeniu cyklu warsztatów w redakcji „Pulsu Biznesu” odbyła się debata, w której wzięli udział prelegenci Akademii „Pulsu Biznesu”. Jej zapis jest dostępny pod adresem: http://egazele.pb.pl/ tag/36029,wideorelacje-z-gal.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu