Z giełdy komputerowej do grona europejskich gigantów

Agata Hernik
11-12-2008, 00:00

Dystrybutor sprzętu komputerowego widzi sposób na dalszy

rozwój w konsolidacji z innymi spółkami oraz w inwestycjach usprawniających logistykę.

szystko zaczęło się na giełdzie komputerowej przy ul. Batorego w Warszawie, gdzie Piotr Bieliński, Olgierd Matyka i Wojciech Wietrzykowski, dzisiejsi członkowie zarządu Action, handlowali sprzętem i grami. W 1991 r. założyli spółkę, która jest teraz jedną z największych firm IT w Polsce. Współpracuje z kilkuset dostawcami sprzętu — są wśród nich AMD, Hyundai, Intel, LG, Microsoft, Samsung czy Sony.

Będzie konsolidacja

W zeszłym roku Action zarobił 33,8 mln zł netto. Według zapowiedzi władz firmy, w następnych latach zyski mogą wzrosnąć.

27 listopada 2008 r. zarząd spółki podpisał porozumienia z firmami Vobis i PC Factory w celu uzgodnienia warunków, struktury oraz harmo-nogramu przyszłego połączenia.

— Realizacja tego przejęcia postawi nas w czołówce europejskich firm branży IT — zapowiada Piotr Bieliński, prezes Action.

Rozwój może zostać zakłócony przez kryzys gospodarczy. Żeby zminimalizować jego skutki, Action zamierza poszerzać ofertę produktową i docierać na nowe rynki zbytu, a także wzmocnić dyscyplinę kontroli kosztów.

Inwestycja w logistykę

Firma już przygotowuje zaplecze dla działalności powiększonego przedsiębiorstwa. Do końca sierpnia 2009 roku zacznie działać nowoczesny system magazynowy, który prawie trzykrotnie zwiększy wydajność procesów logistycznych. Umowa z dostawcą rozwiązania ma wartość 5,5 mln EUR. Planowana rozbudowa magazynu w Zamieniu, która pochłonie 7,3 mln EUR, umożliwi też poszerzanie asortymentu o 70 proc. a inwestycja pozwoli na pełną obsługę rozwijającej się grupy kapitałowej przez kolejnych pięć lat.

Mimo dynamicznego rozwoju i optymistycznych wyników, spółka nie traci z pola widzenia potrzeb okolicy, w której działa.

— Od wielu lat współpracujemy z samorządem gminy Lesznowola, w której znajduje się siedziba naszej firmy. Pomagamy gminie realizować projekty infrastrukturalne — np. budowę dróg czy sieci gazowej. Przekazujemy również sprzęt komputerowy oraz gadżety elektroniczne jako nagrody w konkursach organizowanych przez władze gminy. Sponsorujemy także lokalne wydarzenia sportowe — wylicza Piotr Bieliński.

Biznes i korki wizytówką stolicy

W tegorocznym badaniu European City Monitor Warszawa zajęła 24. miejsce wśród 33 miast, w których warto ulokować działalność gospodarczą. Miasto jest doceniane za niskie koszty zatrudniania pracowników, klimat biznesowy i dostępność powierzchni biurowej. Stolica wytwarza 13 proc. PKB kraju, a jej przychody w 2007 r. wyniosły 9,7 mld zł. Jest drugim, po Górnośląskim Okręgu Przemysłowym, największym ośrodkiem miejsko-przemysłowym w Polsce. Niestety, miasto tonie w korkach, co dziś jest jego największą bolączką.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy:

Chcemy, aby miasto podnosiło swoją rangę jako europejskie centrum gospodarczo-finansowe i naukowe.

Chcemy przyciągnąć firmy z innowacyjnych branż, by wykorzystały potencjał naukowy miasta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agata Hernik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Z giełdy komputerowej do grona europejskich gigantów