Z GPW powiało optymizmem

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 17-05-2001, 16:25

Na czwartkowej sesji interesujący przebieg miał tylko początek dnia. Nasze rodzime indeksy nie oparły się poprawie nastrojów na giełdach światowych i solidarni rozpoczęły marsz w górę. Szybko jednak znalazły trudne do pokonania granice, które tym razem oznaczały 1400 punktów (wskaźnik WIG20) i 900 punktów (wskaźnik TechWIG). Cieszy za to bardzo wysoka wartość obrotów, które przez wiele sesji nie potrafiły przekroczyć poziomu 300 mln zł.

Skalą obrotów ponownie zaskoczył Pekao, którego kurs uparcie podąża w kierunku 70zł. Dobre wyniki I kwartału i entuzjastyczne rekomendacje analityków muszą skutkować. Najlepiej jednak spisywały się wczoraj notowania spółek sektora TMT. Wzrosty na Nasdaq sprzyjają firmom IT, a w Europie poprawiła się także atmosfera wokół spółek telekomunikacyjnych.

W notowaniach jednolitych zadebiutował GK Inwest. Bielska spółka deweloperska nie przeprowadzała przed wejściem na GPW publicznej emisji akcji, trudno więc ocenić kurs debiutu – 20,9 zł. Biorąc jednak pod uwagę, że przedsiębiorstwo wycofało się z publicznej emisji akcji po 17 zł, ze względu na brak popytu, nie jest chyba najgorzej. Inny tegotygodniowy debiutant – LPP - także przekonuje się o bezwzględności giełdowej weryfikacji. Wczoraj spółka należała do najsłabszych papierów na GPW.

Coraz lepsze nastroje panują w sektorze budowlanym. Radzę zwrócić uwagę szczególnie na Mostostal Zabrze i Piaseckiego. Zwyżka może sugerować, że już wkrótce poznamy szczegóły fuzji obu podmiotów.

Trwa wyprzedaż Stalexportu. Wizerunku spółki z pewnością nie poprawiły skonsolidowane wyniki I kwartału. Stracił także BRE, pomimo że ITI przystąpił do realizacji umowy w sprawie kupna akcji Optimusa na ustalonych wcześniej warunkach.

W najbliższych dniach nadal pozostaje nam zerkać z pokorą na zachodnie rynki. Na szczęście powoli wykazują one oznaki wychodzenia z kryzysu.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Z GPW powiało optymizmem