Z kamerą w obcych stronach

Wybrał i ocenił: Kamil Kosiński
30-05-2008, 00:00

Już za mniej niż tysiąc złotych można kupić amatorską kamerę do uwieczniania uroczystości rodzinnych lub — a wakacje za moment — przygód w tropikach. Niebawem na rynku RTV standardem stanie się jednak obraz wysokiej rozdzielczości. Lepiej zatem zainwestować w kamerę HD, choć to większy wydatek. Warto też się zastanowić, na jakim nośniku to urządzenie będzie nagrywać ważne dla nas chwile. Twarde dyski, karty pamięci różnych typów, płyty DVD, taśmy magnetyczne — wybór oszałamia. Inna sprawa, czy wszystkie propozycje producentów mają sens…

Canon HG-10

Zasilanie ogranicza

Cena: 2949 zł

Twardy dysk to najlepszy sposób zapisu Full HD przez kamerę. W tej ma wielkość 40 GB, czyli mieści kilka godzin nagrania. Tyle że standardowy akumulator pozwala na jakąś godzinę filmowania. A i bardziej wydajny, opcjonalny, popracuje zaledwie dwie godziny.

JVC GZ-HD6

Drogi gadżet na wakacje

Cena: 3899 zł

Zapisywanie nagrań na twardym dysku uwalnia użytkownika od noszenia zapasowych kart pamięci, kaset z taśmą lub płyt DVD. To szczególnie wygodne podczas wycieczek i urlopów. W tym modelu dysk jest naprawdę duży — 120 GB, czyli 10 godzin nagrania Full HD. Pytanie tylko, czy warto za to tyle zapłacić.

Panasonic HDC-SD9

Tania kamera, cenne nośniki

Cena: 2399 zł

Jak na kamerę Full HD jest dość tania. Do tego pozwala zapisywać nagrania na kartach pamięci SD. Jeśli jednak myślimy o wykorzystaniu optycznych możliwości kamery, lepsza będzie karta SDHC. A taki nośnik o pojemności pozwalającej na długie filmowanie kosztuje ponad 400 zł.

Samsung VP-HMX10C

Sprzedawana na kilogramy

Cena: 2201 zł

Naprawdę lekka. Waży zaledwie 310 gramów. Zważywszy na równie niską cenę, można odnieść wrażenie, że wynika to z „odchudzenia” kamery z czego tylko się da. I coś w tym jest. Niby HD, ale rozdzielczości 1920x1080 się na niej nie osiągnie. Filmy nagrywane są na kartach pamięci SD, SDHC i MMC+.

Sony Handycam HDR-UX9E

Płytowe nieporozumienie

Cena: 2589 zł

Kamera Full HD nagrywająca na tak tanich i trwałych nośnikach jak płyty DVD. Ale na standardowej płycie DVD zmieści się zaledwie kilkanaście minut rejestracji tej jakości. Urządzenie pozwala co prawda wydłużyć czas zapisu dzięki karcie Memory Stick, ale w takim razie po co ta nagrywarka srebrnych krążków?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wybrał i ocenił: Kamil Kosiński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Z kamerą w obcych stronach