Z korzyścią dla kredytobiorców

MICHAŁ KRAJKOWSKI, główny analityk Notus Doradcy Kredytowi, red. Joanna Dobosiewicz
opublikowano: 27-02-2017, 22:00

Ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami została przyjęta przez Sejm. Większość rozporządzeń to usankcjonowanie ustawą innych regulacji (np. rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego) lub stosowanych już praktyk bankowych.

Nowością są zasady restrukturyzacji pożyczki. Kredytobiorca, który będzie miał opóźnienia w spłacie, może wystąpić z wnioskiem o restrukturyzację. Bank będzie mógł zaoferować mu czasowe zawieszenie spłaty kredytu, wydłużenie okresu kredytowania lub inne rozwiązanie umożliwiające spłacenie rat. Jeżeli bank nie będzie miał takiej możliwości, kredytobiorca będzie miał sześć miesięcy na samodzielne sprzedanie nieruchomości. Drugą nowością jest ustalenie czasu, w jakim bank musi przekazać klientowi informację o decyzji kredytowej. Analiza wniosku może zająć do 21 dni od złożenia kompletu dokumentów. Obecnie czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku jest wewnętrzną regulacją każdego banku.

Michał Krajkowski
Zobacz więcej

Michał Krajkowski Marek Wiśniewski

Ustawa wprowadza ograniczenie w pobieraniu opłat za wcześniejszą spłatę kredytu. Banki mogą żądać ich tylko przez trzy lata od podpisania umowy kredytowej. Wysokość rekompensaty nie może być wyższa od rocznej sumy odsetek, jakie zapłaciłby klient od kwoty, która została wcześniej spłacona. Jednocześnie nie może być ona wyższa niż 3 proc. spłacanej kwoty. Praktyka banków jest już zbliżona do regulacji ustawowych. W większości instytucji opłata z tytułu wcześniejszej spłaty pobierana jest przez trzy, czasami pięć lat, a jej wysokość z reguły kształtuje się od 1,5 do 2,0 proc. Nowością zatem będzie tylko ograniczenie wysokości tej opłaty do sumy odsetek, które zostałyby zapłacone przez rok.

Przepisy mówią o mocnych obostrzeniach w sprawie udzielania kredytów w obcych walutach. Taką pożyczkę będzie mógł zaciągnąć tylko klient, który większość dochodów osiąga w obcej walucie. Rozporządzenie częściowo pokrywa się z zapisami Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego. Istotny jest zapis o zakazie sprzedaży wiązanej. Banki nie będą mogły uzależnić decyzji o przyznaniu kredytu od obowiązku skorzystania z innych produktów. Dopuszczalne będzie wymaganie założenia konta do bieżącej obsługi kredytu, jednak ten rachunek będzie musiał być prowadzony bezpłatnie. Przepisy dopuszczają możliwość wymagania przez bank ubezpieczenia np. nieruchomości, jednak niemożliwe będzie narzucanie wyboru ubezpieczyciela. Kredytobiorca będzie miał prawo dostarczyć własną polisę spełniającą postawione przez bank minimalne zakresy ubezpieczenia. Nowe przepisy nie zabraniają jednak sprzedaży łączonej: bank będzie mógł oferować kredyty, w których w zamian za skorzystanie np. z ubezpieczenia lub produktu inwestycyjnego zostanie np. obniżona marża albo prowizja. Także te rozwiązania kilka lat temu wymusiła na bankach KNF w Rekomendacji U. W ustawie znalazł się jeszcze punkt regulujący zasady reklamowania kredytów hipotecznych.

Jeśli senatorzy nie zgłoszą poprawek, ustawa trafi do popisu do prezydenta. Następnie zostanie ogłoszona w „Dzienniku Ustaw” i wejdzie w życie po trzech miesiącach od publikacji. Jeśli tak się wydarzy, nowe przepisy najpewniej zaczną obowiązywać na początku wakacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MICHAŁ KRAJKOWSKI, główny analityk Notus Doradcy Kredytowi, red. Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu