Z kupnem akcji poczekaj do recesji

Andrzej Stec
opublikowano: 15-10-2008, 07:13

Kryzys finansowy się kończy, ale idzie spowolnienie. Z zakupami lepiej poczekać na oficjalne potwierdzenie recesji na  Zachodzie.

Ostatnie tygodnie przyniosły największą od lat zmienność na giełdach. Skala trwających do ubiegłego piątku spadków mogła zaskoczyć największych pesymistów. A wszystko przez kryzys finansowy, który dokonał prawdziwego spustoszenia w globalnej bankowości. Kryzys, dzięki interwencjom rządów i banków centralnych, prawdopodobnie zmierza ku końcowi. Analitycy nie mają jednak wątpliwości, że odbije się on mocno na realnej gospodarce. Pytanie tylko, jak bardzo. W oczach słabnie gospodarka USA i krajów Europy Zachodniej. Hamowanie czeka też Polskę.

- Mamy globalną recesję – mówi wprost Bruce Kasman, główny ekonomista JP Morgan Chase & Co.

Inwestorzy biją się myślami, co dalej z giełdami?

- Im głośniej i częściej o recesji w USA i spowolnieniu w Polsce, tym mniej się boję. Te zagrożenia w znacznym stopniu już są zdyskontowane w cenach – mówił nam niedawno Wojciech Olszewski z OFE Polsat.

W podobnym tonie wypowiada się coraz więcej analityków. Olbrzymia zmienność jednak paraliżuje inwestorów. Na rynkach akcji rządzi strach i niepewność. Okazuje się jednak, że to nic nowego. Taka sytuacja powtarza się cyklicznie, co kilka-kilkanaście lat. Zawsze wraz z rozpoczynającą się recesją.

- Po burzy zawsze wychodzi słońce – pocieszają się na forach internetowych zmęczeni bessą inwestorzy.

To samo sugerują historyczne wykresy indeksów giełdowych. Sprawdziliśmy, czy mimo zbliżającej się (lub już rozpoczętej) recesji w najbardziej rozwiniętych gospodarkach świata warto stawiać na akcje. Pod lupę wzięliśmy indeksy i powojenne recesje w USA oraz ostatnią w Europie Zachodniej. Przyjrzeliśmy się też, jak giełda warszawska zareagowała na gwałtowne spowolnienie gospodarcze w Polsce z lat 2000-01 i ile czekała na hossę.

Jakie są wnioski z tych analiz, przeczytasz w środowym „Pulsie Biznesu”

Z kupnem akcji poczekaj do recesjiZ kupnem akcji poczekaj do recesjiZ kupnem akcji poczekaj do recesjiZ kupnem akcji poczekaj do recesji

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Stec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Z kupnem akcji poczekaj do recesji