Z lokatą na rok

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz Bankier.pl
opublikowano: 25-07-2016, 22:00

Z 3 do 2,8 proc. spadło oprocentowanie lokaty-lidera rankingu depozytów 12-miesięcznych.

Coraz więcej banków decyduje się na obniżanie i tak już niewysokich stawek oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych. Na taki krok zdecydowały się ostatnio między innymi: PKO Bank Polski, BOŚ Bank, Getin Bank, Idea Bank czy Bank SMART. Jeszcze w czerwcu najlepsza lokata roczna dla kwoty 10 tys. zł z dodatkowymi warunkami miała stawkę 3,0 proc. Obecnie można liczyć co najwyżej na 2,8 proc., a taką ofertę ma Idea Bank. Trzeba jednak spełnić dodatkowe warunki.

Na powiązanym z Lokatą Cloud rachunku osobistym należy utrzymywać przez cały okres trwania umowy saldo odpowiadające minimum 10 proc. kwoty lokaty. I nie wystarczy jedynie deklaracja klienta, że taka kwota będzie utrzymywana. Po wpłacie na lokatę bank zakłada na rachunku blokadę na 10 proc. Jeśli klient zdecyduje się zdjąć blokadę w trakcie trwania lokaty, jej oprocentowanie zostanie obniżone do wysokości 0,50 proc. w skali roku.

Drugie miejsce w zestawieniu najlepszych lokat rocznych z dodatkowymi warunkami zajmuje w lipcu lider czerwcowego rankingu lokat — BOŚ Bank z ofertą Lokaty z Bonusem, której oprocentowanie zostało obniżone z 3,00 do 2,50 proc. Warunki, jakie musi spełnić klient, pozostały jednak niezmienione. Konieczne będzie założenie konta osobistego i utrzymanie na nim określonego salda oraz aktywne korzystanie z wydanej do konta karty debetowej.

Pozostałe propozycje lokat rocznych będą już oprocentowaneponiżej 2,50 proc. w skali roku. Cięcia dotknęły również stawek oferowanych na lokatach rocznych niewymagających spełnienia dodatkowych warunków. Najlepsza tego typu propozycja jest obecnie oprocentowana na 2,30 proc., przed miesiącem można było uzyskać 2,50 proc. Średnie oprocentowanie pięciu najlepszych lokat rocznych dla kwoty 10 tys. zł bez dodatkowych warunków wynosi w lipcu 2,05 proc. i jest niższe niż przed miesiącem, kiedy wynosiło 2,28 proc. Najwyżej oprocentowaną lokatę roczną bez dodatkowych warunków oferuje Idea Bank (2,30 proc.). Na drugim miejscu znalazła się propozycja Getin Noble Banku dostępna w ramach bankowości osobistej Noble (2,10 proc.). Podium zestawienia najlepszych lokat rocznych bez dodatkowych warunków zamyka standardowa lokata roczna Toyota Banku (2,05 proc.). © Ⓟ

OBLIGACJE

Odsetki bez zmian

Oprocentowanie obligacji skarbowych w sierpniu będzie takie samo jak w lipcu, poinformował resort finansów. Odsetki od najpopularniejszych wśród klientów obligacji dwuletnich wyniosą więc 2 proc. w skali roku, przy czym dochód zostanie po pierwszym roku skapitalizowany i wypłacony dopiero po zakończeniu inwestycji razem z wartością nominalną. Odsetki dla pozostałych obligacji wyniosą w pierwszym okresie 2,1 proc. dla trzylatek, 2,3 proc. dla czterolatek i 2,5 proc. dla dziesięciolatek. [KZ]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz Bankier.pl

Polecane