Z MPO do operatora rurociągów

PJ
opublikowano: 28-08-2006, 00:00

Poprzedni prezes operatora rurociągów był z Gorzowa. Czasy się zmieniły, więc kolejny jest z Warszawy. Dokładnie z MPO.

Znów ruszyła karuzela kadrowa w spółkach paliwowych kontrolowanych przez skarb państwa. Na pierwszy ogień poszło Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” (PERN). W sobotę prezesem płockiej spółki w zakończonym właśnie postępowaniu kwalifikacyjnym został wybrany Krzysztof Gan, od kwietnia 2005 r. pełniący obowiązki prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania (MPO) w Warszawie. Jest to więc osoba dobrze znana prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu z czasów, gdy był on jeszcze prezydentem Warszawy.

— Nowy szef spółki jest z wykształcenia inżynierem sanitarno-wodnym. Kierował spółką Grupa Gospodarcza, która doradzała m.in. przy restrukturyzacji spółek z sektora naftowego — Petrochemii Płock, potem PKN Orlen oraz rafinerii z grupy Orlenu. Był prokurentem PERN — wylicza atuty nowego szefa PERN Przemysław Wipler, szef rady nadzorczej spółki.

Nowy prezes obejmie stanowisko 1 września. Poprzedni — Marek Gorywoda, pochodzący z Gorzowa (podobnie jak były premier Kazimierz Marcinkiewicz) — także objął stanowisko w wyniku konkursu. Było to nie tak dawno temu, bo w styczniu tego roku. Jego kariera została jednak gwałtownie przerwana już w lipcu. Bezpośrednim, choć nieoficjalnym, powodem jego odwołania przez skarb państwa (100 proc. akcji PERN) było poparcie przez niego stanowiska związków w sprawie powstania tzw. operatora logistycznego. Kreowany przez resorty skarbu i gospodarki projekt zakłada wydzielenie z płockiej spółki rurociągów produktowych i włączenie ich do Naftobaz, państwowego właściciela magazynów paliw. Ma to umożliwić powstanie nowej spółki tzw. Operatora Logistycznego. Związki i szef spółki uznały jednak, że wydzielanie rurociągów produktowych nie służy interesom PERN.

— Osoba nowego szefa spółki gwarantuje, że strategia dotycząca powołania operatora logistycznego będzie realizowana — informuje Przemysław Wipler.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu