Z oceną warto jeszcze poczekać

Dorota Gąsowska
opublikowano: 05-06-2006, 00:00
Obserwuj w MójPB:

Za pół roku kończy się unijna perspektywa finansowa na lata 2004-06. Zaczynają się więc wstępne podsumowania naszych osiągnięć.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zaprezentowało stopień wykorzystania przez Polskę pieniędzy w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL) na lata 2004-06 oraz w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Do końca maja 2006 r. wykorzystaliśmy 15,5 proc. pieniędzy przyznanych nam przez Unię i zgrupowanych w SPO RZL. Jest to 900 mln zł z ogólnej kwoty 5,8 mld zł. Do końca maja podpisano kontrakty o wartości 4,3 mld zł, co oznacza, że zakontraktowano 74,5 proc. dostępnych środków.

— Zakontraktowanie i wydatkowanie środków w ramach SPO RZL idzie dość dobrze, ale pamiętajmy, że prognoza przyjęta przez Radę Ministrów, zakładająca wydatkowanie do końca 2006 r. około 40 proc. alokacji na lata 2004-06, jest niezmiernie ambitna — komentuje Grażyna Gęsicka, minister rozwoju regionalnego.

W ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL wykorzystaliśmy dotąd 5,7 proc. dostępnych funduszy — do beneficjentów w naszym kraju trafiło 30 mln zł. Natomiast poziom zakontraktowania środków jest znacznie wyższy i wynosi 91,3 proc. Oznacza to, że podpisano kontrakty o wartości 480 mln zł.

W ramach EQUAL możemy rozdysponować kwotę 526 mln zł. Jest to unijne narzędzie, dzięki któremu UE chce rozwiązać problem dyskryminacji na rynku pracy. Inicjatywa ma działać na rzecz osób zatrudnionych i szukających pracy.

Na spotkaniu z instytucjami wdrażającymi Europejski Fundusz Społeczny minister zaapelowała, aby każda z nich przygotowała schemat okresowych przepływów finansowych, których realizacja jest planowana do końca 2008 r. Ponadto powinny one wyodrębnić największych beneficjentów i być z nimi w ciągłym kontakcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Gąsowska

Polecane