850 mln zł - tyle w latach 2015-17 otrzymała dotacji z budżetu państwa Spółka Restrukturyzacji Kopalń na osłony socjalne dla odchodzących górników.
Spośród ponad 12,7 tys. pracowników, którzy wraz z majątkiem wygaszanych kopalni trafili w minionych trzech latach do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), blisko 9 tys. skorzystało z osłon socjalnych, czyli urlopów górniczych i odpraw — wynika z danych SRK. Od 2015 r. do SRK trafili pracownicy kopalni lub tzw. ruchów górniczych: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek 1 i Śląsk. Zgodnie z zapowiedziami Polskiej Grupy Górniczej, do końca marca do SRK ma być przekazana pozostała część katowickiej kopalni Wieczorek. Najliczniejszą, 6-tysięczną, grupę, która skorzystała z urlopów górniczych, stanowią górnicy dołowi.

Przysługują one tym, którym do emerytury brakuje nie więcej niż cztery lata. W przypadku pracowników zatrudnionych w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla, aby przejść na urlop, czas pozostały do emerytury nie może być dłuższy niż trzy lata — takie świadczenia w SRK otrzymały 524 osoby. Podczas urlopu przedemerytalnego pracownicy otrzymują trzy czwarte pensji, co wraz z częścią należnych nagród daje nawet około 90 proc. wynagrodzenia.
Podpis: DI, PAP