Z powodu inflacji coraz więcej Amerykanów żyje od wypłaty do wypłaty

  • PAP
opublikowano: 01-10-2022, 17:26
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W związku z utrzymującą się inflacją, liczba Amerykanów żyjących od wypłaty do wypłaty rośnie. Prawie wszyscy odczuwają skutki coraz wyższych cen. Jak wynika z ostatniego raportu LendingClub, w sierpniu br. 60 proc. ludzi żyło od wypłaty do wypłaty. Rok temu odsetek ten wynosił 55 proc.

Fot. Pexels

Narzekają nawet osoby o wysokich, przekraczających 100 tys. dolarów rocznie dochodach. 45 proc. z nich stwierdziło, że żyje od wypłaty do wypłaty, w zestawieniu z minionym rokiem, kiedy było ich 38 proc.

"Więcej konsumentów żyjących od wypłaty do wypłaty wskazuje, że wielu z nich nadal traci stabilność finansową" - powiedział cytowany w piątek przez CNBC Anuj Nayar, specjalista ds. finansowych LendingClub.

Indeks cen konsumpcyjnych określających średnią cen towarów i usług konsumpcyjnych, wzrósł w sierpniu o 8,3 proc. Było to rezultatem głównie wzrostu kosztów żywności, mieszkań i opieki medycznej.

„Mimo, że rzeczywiste średnie zarobki na godzinę również się podniosły o sezonowo zwiększane 0,2 proc., pozostały one niższe o 2,8 proc. niż rok temu” – stwierdza raport.

Wykazując pogorszenie warunków życia społeczeństwa w Stanach Zjednoczonych, CNBC powołuje się też raport Bank of America. Jak stwierdza dokument, 71 proc. pracowników uważa, że ich wynagrodzenie nie nadąża za wzrostem kosztów życia.

Liczba osób, które czują się bezpiecznie finansowo, spadła do najniższego poziomu od pięciu lat. Wielu musi sięgać do swoich rezerw gotówkowych. Prawie połowa popada w coraz większe długi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane