Z zyskami na razie jest krucho

ZK
opublikowano: 26-03-2007, 00:00

Prywatne usługi medyczne nie przynoszą kokosów. Giełdowe spółki liczą jednak na lepszą przyszłość. I inwestują.

Ponad 10,5 mln zł straty gdańskiego Swissmedu i ledwie 159 tys. zł zysku wrocławskiego EMC Instytut Medyczny — to dokonania dwóch spółek medycznych, notowanych na giełdzie, w 2006 r. Jednym słowem — kiepsko. Pocieszeniem jest szybki wzrost przychodów, który w przypadku pierwszej firmy wyniósł ponad 41 proc. — do 17,1 mln zł, a drugiej o 44 proc. — do 45,1 mln zł.

Ciężar kosztów

Na usługach szpitalno-medycznych w Polsce nadal trudno zarobić. Główną przyczynę strat w 2006 r. zarząd Swissmedu tłumaczy wzrostem kosztów. Są one różnej natury: od wyższych cen usług zewnętrznych, poprzez koszty emisji po wzrost wynagrodzeń. Ten ostatni czynnik to efekt odpływu średniego szczebla medycznego do pracy za granicą.

— Nasze wyniki są niezadowalające — mówi Roman Walasiński, prezes Swissmedu.

Program oszczędnościowy spółki ma przynieść obniżenie wydatków o 1,2 mln zł rocznie.

Właściwy trend

Obie giełdowe spółki medyczne są mocno uzależnione od kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Szczególnie EMC. W jego przypadku umowy z NFZ miały w 2006 r. wartość 42,3 mln zł, co stanowiło 93,8 proc. przychodów. Swissmed wykonał dla NFZ zlecenia za 7,8 mln zł, co stanowiło 45,7 proc. przychodów. Ale ten udział spada — w 2005 r. wynosił 52,8 proc.

— Mamy coraz więcej pacjentów prywatnych przy malejącym udziale kontraktów z NFZ i ten trend będzie się utrzymywał — mówi prezes Swissmedu.

Podobnie jest w EMC.

— Nasze inwestycje są związane z rosnącym zapotrzebowaniem na usługi pełnopłatne — twierdzi Piotr Gerber, prezes EMC.

Wierząc w lepszą przyszłość, firmy decydują się na inwestycje i otwieranie nowych placówek. EMC, które w lutym uzyskało z emisji akcji 5,8 mln zł, przeznaczy je na rozbudowę i wyposażenie szpitala we Wrocławiu oraz dokupi sprzęt dla innych placówek. Swissmed planuje budowę nawet 5-6 szpitali. Promedis z grupy giełdowego Impela w marcu otworzył centrum medyczne w Poznaniu. Niebawem otworzy kolejne w Warszawie. Do końca roku mają powstać jeszcze dwie placówki, m.in. w Gdańsku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy