Za 70-80 EUR zostaniesz gondolierem w 90 minut

  • DI
opublikowano: 25-01-2018, 22:00

Wioślarze są oburzeni na propozucję kursów dla turystów

„Zostań gondolierem w 90 minut” — takie kursy, oferowane turystom w Wenecji za 70-80 EUR, wywołały oburzenie wioślarzy. Na szkolenie zaprasza na stronie internetowej m.in. Prywatna Szkoła Weneckiej Gondoli, która reklamuje się następująco: „Zostań gondolierem w czasie półtoragodzinnej lekcji w gondoli na najpiękniejszych kanałach w mieście”. Kurs wiosłowania i manewrów prowadzi „instruktor”.

Podobne oferty ma też wiele innych agencji turystycznych. Nie dysponują one prawdziwymi gondolami, ale przypominającymi je łodziami, w ofertach natomiast zamieszczają zdjęcia autentycznych gondoli. Oburzeni gondolierzy napisali list protestacyjny do władz miejskich, w którym oferty proponowane turystom nazwali „obrazą dla tradycji”. Złożyli też oficjalny wniosek o „ochronę wizerunku gondoli i gondoliera”.

— Takie kursy to coś niesłychanego. Tutaj wszyscy uważają się za gondolierów. W półtorej godziny nikt nie nauczy się wiosłować gondolą — skomentował Aldo Reato, szef stowarzyszenia gondolierów.

Jego członkowie zapewniają, że nie mają nic przeciwko temu, aby wenecjanie i turyści uczyli się wiosłowania, ale ich łodzie i zawód muszą podlegać ochronie. W mieście jest 420 licencjonowanych gondolierów, którzy po zdanym egzaminie praktycznym regularnie podlegają kontrolom i przechodzą testy z umiejętności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu