Za faktoring płaci się zależnie od ryzyka

Dorota Kaczyńska
18-10-2004, 00:00

Podstawowe koszty za usługi faktoringowe to przede wszystkim prowizja i odsetki. W umowach może pojawić się jednak wiele innych opłat.

Usługi faktoringowe są droższym sposobem pozyskiwania środków na fianansowanie działalności niż kredyt bankowy. Są jednak bardziej dostępne dla przedsiębiorców — i w tym właśnie tkwi przewaga faktoringu nad pożyczką. Dlatego właśnie wiele podmiotów coraz chętniej sięga właśnie po tę usługę. Do najczęściej wymienianych korzyści płynących z jej zastosowania zalicza się przyspieszenie obiegu kapitału obrotowego, podwyższoną płynność finansową, stałą zdolność obsługi zobowiązań bieżących, poprawę wypłacalności firmy itd. Stałe finansowanie umożliwia firmie inwestowanie w rozwój bez potrzeby zasilania kapitału obrotowego z bieżących wpływów. Wszystkie te czynniki prowadzą do poprawy wskaźników bilansowych firmy.

— Oddanie na zewnątrz administrowania wierzytelnościami pozwala się skupić na działalności podstawowej — twierdzi Krzysztof Smulski, właściciel spółki Camper, która zajmuje się dystrybucją akcesoriów turystycznych.

Różne opłaty...

Koszty faktoringu trudno jest przedstawić za pomocą konkretnych cyfr, gdyż w przypadku tego rodzaju usług pojawia się sporo zmiennych czynników, obniżających lub podwyższających ostateczną cenę.

Jak wyjaśnia Krzysztof Kuniewicz, dyrektor generalny Bibby Factors Polska, do najważniejszych opłat faktoringowych, z jakimi musi liczyć się przedsiębiorca, należy prowizja naliczana od wartości faktury brutto oraz odsetki od udzielonych kredytów i zaliczek.Klienci firm faktoringowych mogą także spotkać się z opłatami administracyjnymi za różnorakie usługi dodatkowe. Niektórzy faktorzy naliczają sobie prowizję przygotowawczą. Natomiast przy przejęciu ryzyka — w przypadku faktoringu z regresem, dochodzi dodatkowa prowizja, której wysokość może wahać się od 1 do 1,5 proc. zależnie od takich czynników, jak wielkość wierzytelności, solidność płatnicza dłużników itp.

— Klienci po podpisaniu umowy faktoringowej, następnego dnia otrzymują przeważnie do 75 proc. wartości faktury, pozostałe 25 proc. wpływa na ich konto, gdy dłużnik ureguluje swoje zobowiązania — mówi Krzysztof Kuniewicz.

...i ograniczenia

W finansowaniu działalności poprzez faktoring mogą pojawić się ograniczenia nakładane przez faktora. Mogą one dotyczyć wysokości limitu kontrahenta.

— Limit taki jest nakładany często w sytuacji, gdy występuje zjawisko koncentracji sprzedaży: jeżeli jeden z przedsiębiorców skupia na sobie znaczną część obrotów (np. ponad 40 proc. całego obrotu), faktor prawdopodobnie ustali limit finansowania jego należności Istotne jednak jest, że warunki współpracy negocjujemy indywidualnie z każdym klientem. Nie tworzymy uniwersalnych ograniczneń — wyjaśnia Krzysztof Kuniewicz.

Jak twierdzi Dawid Naglik, kierownik działu usług finansowych w Arvato Services, czynniki ograniczające korzystanie z faktoringu dotyczą albo samych należności albo sytuacji ekonomicznej klienta (faktoranta) lub jego odbiorców.

— W tym pierwszym przypadku wpływ na możliwość korzystania z usług faktoringowych mają rozliczenia kompensacyjne z odbiorcami, zakaz cesji zwarty w umowie między dostawcą a odbiorcą, sezonowość, transakcje jednorazowe z odbiorcami, krótkie terminy płatności — nieopłacalność korzystania z faktoringu, powiązania kapitałowe między dostawcą i odbiorcą bądź też wysoka koncentracja transakcji z jednym odbiorcą. Natomiast w drugim przypadku czynnikiem uniemożliwiającym skorzystanie z usług faktoringowych może okazać się zła sytuacja ekonomiczna faktoranta, negatywne doświadczenia płatnicze z odbiorcami oraz ryzyko ich niewypłacalności — wylicza Dawid Naglik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Za faktoring płaci się zależnie od ryzyka