Za gotówkę, w leasing, a może… Apple as a Service?

  • Materiał partnera
opublikowano: 23-09-2021, 09:57

Dobry sprzęt do pracy to podstawa - do tego nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Posiadając niezawodny komputer i smartfon, można zrobić więcej, w krótszym czasie i bez zmartwień o awarie lub powolne ładowanie aplikacji. Do tego popatrzeć należy na koszty dodatkowe, takie jak zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa oraz serwisowania.

Na narzędziach do pracy nie warto oszczędzać. Należy jednak zwrócić uwagę, do czego są nam potrzebne, jak długo zamierzamy z nich korzystać i co zamierzamy z nimi zrobić później.

Kiedy już zdecydujesz się na sprzęt, to warto poświęcić jeszcze chwilę. Na to, aby wybrać optymalny sposób finansowania ich zakupu.

Do pracy (nie tylko) zdalnej niezbędny jest niezawodny sprzęt

Dobrej klasy komputer i smartfon to podstawowe narzędzia w dzisiejszych czasach. Nie ma od tego ucieczki. Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem, czy właścicielem firmy, prawdopodobnie codziennie spędzasz mnóstwo godzin przed komputerem albo korzystasz ze smartfona - prowadzisz rozmowy z klientami, szkolenia, przygotowujesz oferty, prowadzisz stronę internetową. Albo programujesz. Lub może nagrywasz filmy reklamowe bądź relacje z wydarzeń.

Może się okazać, że nieprawidłowo dobrany sprzęt utrudnia nie tylko pracę, ale nawet prowadzenie biznesu. Długo ładujące się aplikacje, słabe systemy bezpieczeństwa czy też bateria, która nie wystarcza nawet na jedno spotkanie online, może być poważną barierą w rozwoju firmy. Do tego warto zwrócić uwagę na dobrą kamerę, która pozwala na przekazanie wysokiej jakości obrazu. Warto też, aby miała dodatkowe funkcje – np. fokusowanie na mówiącym. A także warto dobrać słuchawki, które zapewniają komfort udziału w wideo- czy telekonferencjach.

Praca zdalna oraz hybrydowa jest coraz popularniejsza, można wręcz powiedzieć, że w wielu firmach zaczyna być normą. Pracujemy w domu, w biurze, w podróży. To kolejny powód, by wybrać sprzęt, który nie tylko nam to ułatwi, ale też sprawi, że praca będzie przyjemniejsza.

Nie ma wątpliwości, że praca na urządzeniach właściwie dobranych do potrzeb jest prostsza, szybsza, pozwala nam zrobić więcej w tym samym czasie, a zaoszczędzone chwile można przeznaczyć np. na odpoczynek lub spędzając je z rodziną. To powinno wystarczyć, by przekonać się, że oszczędności na zakupie tańszych urządzeń często mogą okazać się tylko pozorne.

Zapłać, wyleasinguj lub… korzystaj

Niektórzy użytkownicy iPhone’a dokonują wymiany urządzenia co 2 lata, inni robią to co rok – bo doceniają nowe funkcjonalności. Mac z całą pewnością wystarczy na co najmniej 3-4 lata, nim będziesz go chciał zmienić. Co najważniejsze, po tym okresie to wciąż będzie dobry komputer, który będzie można np. przekazać dziecku czy innemu członkowi rodziny.

Kiedy decydujesz się na zakup, warto rozważyć różne opcje finansowania. Ich wady i zalety nie są oczywiste i wbrew pozorom dobór optymalnej formy zakupu ma spore znaczenie - szczególnie dla przedsiębiorców i osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

Za gotówkę

Nie ma tańszej formy finansowania zakupów firmowych niż z własnych środków. Przy każdej innej formie trzeba liczyć się z kosztami pośrednictwa, oprocentowaniem kredytu i pozostałymi kosztami, np. administracyjnymi.

Sprzęty o wartości do 10 tys. zł podlegają jednorazowej amortyzacji, więc zakup np. komputera za 6 tys. zł - jeśli rozliczamy się podatkiem liniowym lub na zasadach ogólnych, pozwoli na obniżenie podstawy opodatkowania o ok. 800-900 zł (stan na 2020 rok).

Kiedy zatem warto kupić za gotówkę? Odpowiedź jest prosta - praktycznie zawsze, gdy mamy jej dużo i możemy sobie pozwolić na jednorazową inwestycję większej kwoty bez zmartwień, że np. nie wystarczy nam pieniędzy na towar lub że wydatek w tej wysokości zaburzy płynność działalności. Gdy jednak na przykład musimy wybierać - nowy komputer czy nowy pracownik, czy zakup towaru lub usług – i możemy wydać całą gotówkę, lepiej zastanowić się nad innymi formami finansowania zakupu, które pozwolą rozłożyć opłatę w czasie.

Leasing, czyli finansowanie stworzone dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy, myśląc o leasingu, zwykle przed oczami mają samochód. Ale leasing to także finansowanie komputerów lub smartfonów. Decyzję o finansowaniu można otrzymać już w 30 minut bez konieczności przygotowywania dokumentacji z urzędu skarbowego czy ZUS. Nie trzeba też wnosić opłaty wstępnej, a raty są w stałej wysokości. Podstawową zaletą jest to, że wszystkie raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu, więc nie ma problemu z ich zaksięgowaniem. Istnieje też możliwość rozłożenia finansowania nawet do 3 lat.

A koszty? Niestety, trzeba liczyć się z tym, że zakup sprzętu w ramach leasingu będzie nieco droższy niż przy płatności gotówką w sklepie, ale mówimy tutaj o koszcie o dosłownie kilka procent wyższym - pomijalnym w dłuższym okresie i rekompensującym czas, jaki musielibyśmy poświęcić na wybór innego rozwiązania lub administrowanie księgowe zakupu. Co do zasady, leasing w tej sytuacji jest optymalnym rozwiązaniem.

Korzystaj w modelu Apple as a Service

Apple as a Service to relatywnie nowa forma finansowania. Wpisuje się ona w model tzw. ekonomii subskrypcji, gdzie płaci się za używanie i dostęp do sprzętu, a nie za to, że jest się jego właścicielem - bez konieczności wiązania się z danym urządzeniem na długie lata.

W przypadku biznesu, szczególnie tego dynamicznie rozwijającego się, jest to bardzo korzystne i warto to rozważyć. Gdy firma rośnie, sprzęt można wymienić na ten o lepszych parametrach, nie martwić się o serwis czy gwarancję, bo wszystko jest w cenie usługi.

Apple as a Service, czyli dostęp do sprzętu Apple jako usługi, dostępny jest w ofercie INNERGO – jedynego w Polsce partnera Apple ze statusem Authorised Enterprise Reseller – we współpracy z Apple Financial Services.

Rozwiązanie to ma kilka zalet. Przede wszystkim nie płaci się za pełną wartość sprzętu. Aczkolwiek, podpisując umowę na 2 lata, już po 24 miesiącach można wymienić go na nowy. Innymi słowy, co dwa lata można mieć nowego iPhone’a czy Maca. Klient otrzymuje jedną prostą fakturę co miesiąc, którą można bez trudu zaliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Kluczowa jest elastyczność - pracownicy rotują i zmieniają się ich potrzeby. Jeden może potrzebować lepszego komputera do obsługi programów graficznych czy programowania, a innemu wystarczy komputer w standardowej konfiguracji. Gdy liczba pracowników ulega zmianie, firma nie zostaje z nieużywanym sprzętem, a co za tym idzie - zamrożonym na lata kapitałem, który dodatkowo każdego dnia traci na wartości. Umowa na krótki okres pozwala w miarę szybko zwrócić lub wymienić sprzęt na inny, który jest bardziej potrzebny w danym momencie.

Apple as a Service to też jedna z najlepszych opcji do utrzymania kosztów w ryzach i planowania płynności firmy. Gdy biznes ruszy - szybko można wyposażyć firmę w dodatkowy sprzęt, a gdy sytuacja wymaga obniżenia kosztów - w miarę płynnie z nich zrezygnować.

Pokonaj wewnętrznego sknerę

Czy wybrać zakup za gotówkę, leasing, a może wynajem - to już kwestia indywidualnej oceny. Kluczowe jest to, by dokonać wyboru świadomie i bez presji.

A co jest najważniejsze? To od czego zaczęliśmy - nigdy przesadnie nie oszczędzać na narzędziach do pracy. Gdy poważnie myśli się o rozwoju, własnym komforcie i zadowoleniu klienta, konieczne jest pokonanie „wewnętrznego sknery” - to pierwszy krok na drodze do sukcesu.

Oferta finansowania sprzętu komputerowego, a w szczególności Maców lub innych urządzeń Apple, szybko się rozwija, formalności są coraz prostsze przy wsparciu INNERGO i Apple Financial Services.

Nie musisz kupować komputera na własność, możesz z niego korzystać - wszystko bez wychodzenia z domu.

Apple at Work | webinar

28. września 2021. Start o godz. 11:00

ZAREJESTRUJ SIĘ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane