Za granicą rekordy, w kraju spokój

Bartosz Sawicki DM TMS Brokers
opublikowano: 29-05-2014, 00:00

Komentarz walutowy

Mimo że końcówka maja jest raczej uboga w ważne wydarzenia i publikacje istotnych wskaźników, warto odnotować przebieg notowań na niektórych rynkach. W ostatnich dniach silnie traciło na wartości złoto, kurs EUR/USD nie zdołał obronić 200-sesyjnej średniej i naruszył barierę 1,36. Rentowność dziesięcioletnich amerykańskich obligacji skarbowych obniżyła się do poziomu najniższego w tym roku. Najważniejsze indeksy giełdowe po obu stronach Atlantyku, czyli DAX i S&P500, najpierw przy mizernych obrotach wyszły na historyczne rekordy, a później rozpoczęły korektę.

Z mnogością ważnych rozstrzygnięć kontrastuje spokój na rodzimym rynku. Co ciekawe, rok 2014 jest już piątym z kolei, w którym w maju złoty osłabia się do dolara. Przypadek polskiej waluty nie jest jednak odosobniony, gdyż w ostatnich tygodniach podobnym tendencjom podlegała zdecydowana większość walut zarówno z grona emerging markets, jak i państw rozwiniętych.

Od majowego posiedzenia EBC wyraźnie na wartości traciło euro. Załagodzenie polityki w czerwcu stało się już właściwie przesądzone. Mimo to nadal widzimy przestrzeń do kontynuacji zniżek kursu EUR/USD do poziomu 1,34 na koniec czerwca. Uważamy, że rozbieżność dróg polityki pieniężnej Fedu i EBC będą przyczyną osuwania się kursu także w kolejnych kwartałach. Do przyspieszenia tempa zniżek niezbędny będzie jednak silny sygnał, że amerykańska gospodarka przyśpiesza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu