Czytasz dzięki

Za kilka miesięcy dawna kopalnia "Czeczott" zostanie zalana

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-09-2005, 13:36

W lipcu przyszłego roku rozpocznie się zalewanie wodą wyrobisk dawnej kopalni "Czeczott" w Woli (gm. Miedźna) na Śląsku. W ten sposób powstanie pierwszy w Polsce podziemny zbiornik retencyjny zasolonych wód kopalnianych. Dzięki temu czystsza będzie woda w Wiśle i jej dopływach.

W lipcu przyszłego roku rozpocznie się zalewanie wodą wyrobisk dawnej kopalni "Czeczott" w Woli (gm. Miedźna) na Śląsku. W ten sposób powstanie pierwszy w Polsce podziemny zbiornik retencyjny zasolonych wód kopalnianych. Dzięki temu czystsza będzie woda w Wiśle i jej dopływach.

"Napełnianie zbiornika potrwa około siedmiu lat. Gromadzone tam słone wody będą stopniowo wypuszczane, gdy stan wody w Wiśle będzie na tyle wysoki, aby nie zostały przekroczone dopuszczalne stężenia chlorków i siarczanów" - powiedział w czwartek PAP dyrektor kopalni Piast w Bieruniu (dawny "Czeczott" był jej częścią) Lech Mielniczuk.

Dzięki możliwości retencji wody pod ziemią kopalnie będą mogły decydować, kiedy zasolone podziemne wody będą wypuszczane do rzek. Gdy poziom rzeki w Wiśle będzie niski, woda będzie magazynowana. W ten sposób przez 96 proc. roku będą dotrzymane normy w zakresie ochrony środowiska.

Dyrektor podkreślił, że to pierwsza prowadzona w ten sposób likwidacja kopalni, połączona z programem hydrotechnicznej ochrony Wisły. Dno zbiornika, którego zdolność retencyjna wyniesie ok. 0,5 mln m sześć. wody, będzie na poziomie 650 metrów pod ziemią, a do rzek woda pompowana będzie z głębokości ok. 50 metrów. Szyby nie zostaną zasypane, tylko będą służyć do kontroli zbiornika.

W przyszłości - jeśli będzie taka potrzeba - możliwe będzie wypompowanie całej wody i wykorzystanie dawnych wyrobisk w inny sposób.

Dawna kopalnia "Czeczott", która od pięciu lat była częścią kopalni "Piast", zakończyła wydobycie węgla z końcem lipca tego roku. W okresie poprzedzającym wstrzymanie wydobycia pracowało tam ok. 1,2 tys. osób. Obecnie jest ich ok. 900. Trwa likwidacja ostatniej ściany wydobywczej - wyciąganie na powierzchnię sprzętu i zabezpieczanie wyrobiska.

"Do końca czerwca przyszłego roku pracownicy będą stopniowo przechodzić do kopalni +Piast+. W Woli zostanie docelowo ok. 370 osób, z których 280 będzie pracować w zakładzie przeróbki węgla, a pozostali przy obsłudze zbiornika" - powiedział Mielniczuk.

W zakładzie przeróbki węgla w Woli produkowany jest węgiel typu retopal, promowany przez Kompanię Węglową jako ekologiczne paliwo do ogrzewania domów, szkół, obiektów komunalnych czy niewielkich osiedli. Przedstawiciele firmy przekonują, że korzystanie z niego jest tak samo bezpieczne dla środowiska, a przy tym znacznie tańsze, od ogrzewania gazem czy olejem opałowym.

W czwartek przy dźwiękach górniczej orkiestry, wśród kolorowych baloników i chorągiewek retopal i służące do jego spalania kotły były promowane przed katowicką siedzibą Kompanii Węglowej.

Spółka uruchomiła w czwartek bezpłatne dostawy tego węgla do klientów w promieniu kilkunastu kilometrów od kopalni. Docelowo służących do tego samochodów ma być więcej - mają one nie tylko przywozić paczkowany w papierowe worki węgiel, ale także odbierać popiół. W zeszłym roku sprzedano 290 tys. ton tego węgla, w tym roku może to być prawie 0,5 mln ton.

W ubiegłym roku dawny "Czeczott" wydobył ok. 1,4 mln ton węgla, do połowy tego roku 0,7 mln ton. Cała kopalnia "Piast" wydobywa ok. 5,5 mln ton rocznie, zatrudniając blisko 6,9 tys. osób. W 2010 roku kopalnia ma wydobywać ok. 5 mln ton węgla rocznie i zatrudniać ok. 5 tys. pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane