Za mało pieniędzy na drogi

MWA
opublikowano: 17-05-2012, 00:00

Z raportu przygotowanego przez Ernst & Young wynika, że od 2009 r. spadają w Polsce wydatki na utrzymanie sieci dróg krajowych.

Raport „Efektywność zarządzania utrzymaniem dróg krajowych w Polsce” przygotowały dr Joanna Archutowska, ekspert ekonomiczny w Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) i dr Jana Pieriegud z Katedry Transportu w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Według danych przytoczonych w raporcie, na początku 2011 r. ponad 3500 km, czyli 18,9 proc. dróg krajowych, nadawało się do natychmiastowego remontu, a aż 22 proc. było w stanie niezadowalającym.

Podczas gdy średnioroczne łączne potrzeby związane z utrzymaniem sieci dróg krajowych w latach 2008-11 wynosiły 3,7 mld zł, rzeczywiste wydatki na ten cel to jedynie około 2,3 mld zł. Pokrywały więc zaledwie około 62 proc. potrzeb.

— Brak funduszy to nie jedyne wyzwanie związane z utrzymaniem dróg. Musimy mieć na uwadze to, że decydenci powinni mieć absolutną pewność, że pieniądze są efektywnie wydawane — komentuje Marcin Borek z Ernst & Young.

Zdaniem autorek raportu, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) nie przykłada wystarczająco dużej wagi do utrzymania infrastruktury.

Zwracają ponadto uwagę na to, że brakuje pieniędzy na remonty dróg, a tzw. budżet utrzymaniowy GDDKiA jest niestabilny. Autorki proponują, aby dbanie o infrastrukturę było traktowane na równi z budową nowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu