Za nami jedna trzecia hossy

Michał Kopiczyński
opublikowano: 16-11-2010, 00:00

Michał Kopiczyński

dyrektor zespołu zarządzania instrumentami udziałowymi w ING Investment Management

Za nami dziesięć miesięcy 2010 roku. Patrząc na zachowanie indeksu WIG, cztery z nich były spadkowe a sześć wzrostowych. Największy wzrost — prawie o 10 proc. — można było zaobserwować w marcu, a największy spadek wystąpił w czerwcu (ponad 5 proc.). Średni miesięczny zysk w miesiącach wzrostowych wyniósł około 4,8 proc., a średnia miesięczna strata w miesiącach spadkowych —3,3 proc. Miesiące wzrostowe pozwoliły "zarobić" około 29 proc., a miesiące spadkowe przyniosły "stratę" rzędu 13 proc. Łącznie do końca października WIG wzrósł o 15,6 proc., co daje średni miesięczny wzrost około 1,5 proc.

Takie wyliczenia pokazują, że dzięki inwestycjom w akcje można osiągać atrakcyjne stopy zwrotu, ale trzeba się liczyć z dużymi wahaniami kapitału. Odnosi się to zarówno do krótkiego okresu, jak i długiego. Próby uniknięcia spadkowych okresów wymagają przewidywania zachowania się rynku i często kończą się niższymi zyskami niż pozostawienie dobrego portfela w spokoju — inwestorzy na ogół źle przewidują i są ku tego ważne psychologiczne przyczyny.

A zatem może warto wrócić do niemodnej podczas spadków strategii "kup i trzymaj". Wygląda na to, że na rynkach kapitałowych trwa dyskontowanie nowego cyklu gospodarczego, już potwierdzanego twardymi danymi makroekonomicznymi i wskaźnikami wyprzedzającymi koniunkturę. Rośnie produkcja, bezrobocie ustabilizowało się powyżej 11 proc. i daje oznaki obniżania się. W Niemczech gospodarka również rozwija się dynamicznie, co jest istotne, gdyż jest to jeden z najważniejszych polskich partnerów handlowych.

Część inwestorów czeka na poważną korektę — i pewnie się kiedyś doczeka, ale grozi to przespaniem prawie całej "hossy". W scenariuszu zakładającym dalsze wzrosty być może jedna trzecia hossy jest już za nami — indeksy rosną już od ponad 1,5 roku.

Dlatego wydaje się, że warto rozważyć podjęcie większego ryzyka i zaakceptować większe wahania kapitału (oszczędności) w zamian za szansę osiągania ponadprzeciętnych zysków. Przecież akcje to nic innego jak udział w przedsiębiorstwach i udział we wzroście gospodarczym.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kopiczyński

Polecane