Za naszą i waszą przyszłość

DCZ
opublikowano: 16-03-2007, 00:00

W Polsce stosuje się dwa rodzaje opcji na akcje: jako nagrodę za już osiągnięte lub za  przyszłe wyniki.

W Polsce stosuje się dwa rodzaje opcji na akcje: jako nagrodę za już osiągnięte lub za przyszłe wyniki.

Jeśli przedsiębiorstwo zdecyduje się na to pierwsze rozwiązanie, to menedżerowie są zainteresowani rynkową wyceną spółki. Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że ci, którym przydziela się opcje, nie mają bodźca do dalszego zwiększania wartości firmy. A chodzi przecież o to, by pracując, kierowali się dobrem akcjonariuszy.

Z kolei w drugim przypadku akcje mają być nagrodą za osiągnięcie wyznaczonych celów. Dlatego najlepiej, gdy opcja jest w chwili jej przyznawania zbliżona do ceny rynkowej akcji. Powoduje to, że rośnie poczucie odpowiedzialności menedżerów za losy firmy. Jeśli będzie zarządzana efektywnie, to nagroda dla menedżerów będzie rosła wraz z wyceną przedsiębiorstwa.

W ten sposób firmy już nie tylko zapobiegają odchodzeniu najlepszych pracowników, ale też dbają o wzrost wartości spółki, a co za tym idzie — o jej dobre postrzeganie przez inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu