Za oceanem przerwa. Europa i GPW zwyżkują

Robert Kurowski
19-02-2008, 00:00

Niewielka korekta podczas poprzednich dwóch dni oraz spokojny koniec ubiegłego tygodnia w USA spowodowały, że brakowało czynników zachęcających do sprzedaży akcji. Jeśli dodać do tego poniedziałkową przerwę w handlu za oceanem, a także dobry początek dnia w Azji, to sytuacja ta sprzyjała kształtowaniu się pozytywnej tendencji na GPW.

Mimo to można stwierdzić, że skala wzrostów jest zaskakująca. 2,68-procentowy wzrost WIG20 i 1,79-procentowy WIG-u oraz to, że indeksy pod koniec dnia oscylowały przy poziomach maksymalnych pozwalają ocenić, że na rynku chwilowo powiało optymizmem. GPW była w tym czasie silnie skorelowana z zachowaniem indeksów w Europie. Niestety, wzrost dotyczył dość wąskiej grupy spółek. Niewiele ponad połowa firm zyskała na wartości, a mWIG40 wzrósł tylko o 0,46 proc. Wątpliwości dopełnia także niski poziom obrotów. Wyniosły one 1,2 mld zł, z tego 0,8 mld przypadało na walory z WIG20.

To właśnie największe spółki wchodzące w skład WIG20 zanotowały silny wzrost cen. Chodzi o PKO BP (+3,33 proc.), Pekao (+4,57 proc.) i KGHM (+2,1 proc.), a wyróżniającą się w tej grupie spółką był TVN (+5,06 proc.). Firma podała w poniedziałek wyniki finansowe z IV kwartału. Okazały się one lepsze niż prognozowano, więc jej kurs w ciągu jednej sesji odrobił straty po ubiegłotygodniowej zniżce.

Wydaje się, że pod wpływem zwyżki TVN oraz ostatnich rekomendacji także inna duża spółka medialna zyskała na wartości — notowania akcji Agory wzrosły o 4,81 proc.. Z kolei piątkowe znaczne wahania ceny akcji i poniedziałkowa ponadprzeciętna zwyżka kursu Amiki (+15,04 proc.) sugerują, że inwestorzy w końcu pozytywnie ocenili sytuację finansową i perspektywy tej spółki. Nieprzerwanie w trendzie wzrostowym znajdują się walory Swarzędza, a podczas ostatniej sesji jego akcje znalazły się w czołówce najbardziej zyskujących na wartości (+16,67 proc.).

Robert Kurowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Za oceanem przerwa. Europa i GPW zwyżkują