Za oceanem sezon wyników w pełni

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 19-01-2010, 00:00

Po rozczarowaniu rezultatami producenta aluminium Alcoa, wyniki Intela i JP Morgan były pozytywnym zaskoczeniem, jednak na rynkach akcji zarysowała się przewaga sprzedających. Część obserwatorów doszukiwała się negatywnych aspektów w wynikach JP Morgan, ale wygląda na to, że inwestorzy po prostu realizowali zyski po udanym początku roku.

Po leniwym poniedziałku od wtorku inwestorów czekają prawdziwe emocje. Najważniejsze spółki publikujące w tym tygodniu raporty to Citigroup i IBM (wtorek), Wells Fargo i Bank of America (środa), Goldman Sachs i Google (czwartek) oraz General Electric (piątek). Sytuacja w sektorach bankowym i informatycznym będzie zatem już względnie jasna. Co więcej, ostatnich kilka sezonów pokazało, iż po publikacji wyników tych spó-łek większość inwestorów ma już wyrobione zdanie o całym sezonie wyników. Wyniki te mają też decydujący wpływ na rynki giełdowe, a ich wpływ może spowodować spore ruchy na parach walutowych z dolarem, a nawet rynkach surowcowych.

Bieżący, intensywny tydzień indeks SP 500 — barometr globalnej koniunktury giełdowej — rozpoczął od ciekawej sytuacji technicznej. Zarówno na wykresie dziennym, jak i czterogodzinnym rysuje się formacja podwójnego szczytu, z pierwszym szczytem na 1148 pkt, a zatem najwyżej od października 2008 roku, oraz z linią szyi na 1128 pkt. Warto zwrócić uwagę, iż linia szyi została póki co obroniona i co ważne: obrona nastąpiła w trakcie sesji w USA. W tym miejscu mamy także dolną linię kanału wzrostowego towarzyszącego giełdowym bykom nieprzerwanie od marca ubiegłego roku. Należy zatem założyć, iż jest to silne wsparcie. Jeśli jednak wyniki finansowe spółek rozczarują rynek, przełamanie wspomnianego wsparcia prowadziłoby do spadku SP 500 do 1110 pkt, a w bardziej skrajnym scenariuszu do 1082 pkt. Dla kontraktów na WIG20 oznaczałoby to zejście w okolice wsparcia na 2325 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane