ZA Puławy chcą iść własną drogą

Anna Bytniewska
opublikowano: 25-11-2003, 00:00

Planowane stworzenie koncernu melaminowo-nawozowego może się nie powieść. Po Policach także Puławy mają własną koncepcję na rozwój.

Strategia sektorowa, nad którą wiele miesięcy męczyła się Nafta Polska (NP), może pozostać tylko na papierze. Utworzenie koncernu melaminowo-nawozowego stało mniej realne już wtedy, gdy odrębny plan ogłosiły zakłady w Policach. Teraz okazuje się, że własną koncepcję rozwoju mają też Zakłady Azotowe w Puławach.

Każdy sobie

Obie spółki miały stanowić trzon przyszłego koncernu. Jednak Puławy nie chcą, aby konsolidacja ze słabszymi firmami hamowała ich rozwój. Za 10 miesięcy tego roku spółka osiągnęła 60 mln zł zysku netto. Podczas gdy rok temu za ten okres miała stratę 107 mln zł.

— Chcemy we współpracy ze związkami zawodowymi opracować własną strategię. Jednym z jej elementów będzie stworzenie parku technologicznego na terenie naszej firmy. Giełda nie wchodzi w grę — mówi Zygmunt Kwiatkowski, prezes ZA Puławy.

Przedstawiciele Nafty Polskiej są zaskoczeni.

— Do tej pory mowa była jedynie o tym, że to ZCh Police będą mogły iść własną ścieżką rozwoju — twierdzi Krzysztof Mering, rzecznik prasowy NP.

Maciej Gierej, prezes NP, powiedział, że rozumie działania spółek, które dbają o własne interesy. Natomiast NP, odpowiedzialna za restrukturyzację, musi dbać o przyszłość całego sektora.

Wiatr w żagle

Trudno dziwić się postawie Puław. Dobra kondycja zaostrza apetyt. Zygmunt Kwiatkowski nie chce jeszcze ujawniać swoich planów. Wiadomo jedynie, że stawia na rozwój produkcji melaminy, wykorzystywanej m.in. w przemyśle meblarskim, a są jednym ze znaczących jej producentów w Europie. Firma też zakłada współpracę z ZA Tarnów w obszarze produkcji kaprolaktamu, wykorzystywanego do produkcji włókien sztucznych, oraz w segmencie nawozów azotowych. Prezes Kwiatkowski zabiega już o pozyskanie inwestorów dla poszczególnych filarów produkcyjnych firmy.

Trwają przygotowania do wniesienia do NP akcji sześciu firm: ZA Puławy, ZCh Police, ZA Tarnów, ZA Kędzierzyn, bydgoskiego Zachemu i Organiki Sarzyny. Niebawem nastąpi wycena ich akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ZA Puławy chcą iść własną drogą