ZA Puławy chcą wydać całość środków z emisji do końca przyszłego roku obrotowego

DI, ISB
opublikowano: 04-02-2008, 14:40

Zakłady Azotowe Puławy przewidują, że do końca przyszłego roku obrotowego, czyli do końca czerwca 2009 roku, wydatkują sto kilkadziesiąt milionów złotych pozostałych z oferty publicznej, zapowiedzieli w  poniedziałek przedstawiciele firmy.

"Z oferty publicznej mamy jeszcze do wydatkowania sto kilkadziesiąt milionów złotych" - powiedział wiceprezes spółki Lech Kliza dziennikarzom. Dodał, że do tej pory Puławy wydały z oferty, która opiewała na 272 mln zł, ponad 100 mln zł.

"Kwoty będą wydawane sukcesywnie" - powiedział też Kliza, a dyrektor finansowy ZAP Wojciech Szmyła poinformował, że w przyszłym roku obrotowym 2008/2009 łączne nakłady inwestycyjne będą większe niż przewiduje plan na 2007/2008 rok, czyli przekroczą 138,4 mln zł, a zatem środki z oferty zostaną w całości wydatkowane.

Przedstawiciele spółki podali w poniedziałek, że w pierwszej połowie roku obrotowego 2007/8, czyli do końca grudnia 2007 roku, wydatkowano ok. 49 mln zł. Nakłady dotyczyły m.in. modernizacji elektrociepłowni, wytwórni amoniaku, instalacji kwasu siarkowego i oleum.

Strategia ZA Puławy podana w kwietniu ub. r. zakłada 950 mln zł wydatków na akwizycje i rozwój do 2009 roku.

W tym okresie spółka chce m.in. zwiększyć skalę działania w ramach aktywów krajowych, przewiduje także inwestycję w ciąg produkcyjny tlenownia - amoniak - mocznik (rewamping, modernizacja), zwiększająca zdolność produkcyjną mocznika o dodatkowe 200 tys. ton/rok, oraz modernizację instalacji melamina I.

Finansowanie przygotowane jest wariantowo i zakłada wykorzystanie środków własnych, pozyskanych z emisji akcji serii B z 2005 roku, długu w ramach zdolności kredytowej oraz innych instrumentów finansowych (w tym spółek celowych).

Wiceprezes Kliza poinformował też, iż ZA Puławy mają pewne pomysły na akwizycje, ale są one uzależnione od "rynku potencjalnych celów". "Jest branych kilka podmiotów pod uwagę, ale nie robimy obecnie due diligence" - uzupełnił dyrektor finansowy.

We wrześniu, podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, Kliza poinformował serwis DealWatch z grupy Euromoney, że Zakłady Azotowe Puławy prowadzą rozmowy na temat akwizycji z kilkoma spółkami zlokalizowanymi na południe od Polski, a spółka jest zainteresowana co najmniej jednym projektem w Europie Środkowej i co najmniej jednym na Bałkanach.

Kilza powiedział wtedy, że ZAP interesują wszystkie segmenty, począwszy od upstreamu, przez midstream do downstreamu, ale najważniejszym kryterium przy podejmowaniu decyzji o akwizycjach jest możliwość synergii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Polecane