ZA Puławy rozważają alternatywne możliwości pozyskania gazu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-11-2005, 20:57

ZA Puławy nie otrzymały na razie żadnych sygnałów od PGNiG o planach zmiany umowy dotyczącej dostaw gazu, rozważają natomiast alternatywne możliwości pozyskania surowca - poinformował PAP Marcin Buczkowski, wiceprezes Puław.

 ZA Puławy nie otrzymały na razie żadnych sygnałów od PGNiG o planach zmiany umowy dotyczącej dostaw gazu, rozważają natomiast alternatywne możliwości pozyskania surowca - poinformował PAP Marcin Buczkowski, wiceprezes Puław.

"Nie dostaliśmy żadnych propozycji zmian umowy od PGNiG, które określałyby, czy wprowadzałyby nowe warunki współpracy" - powiedział Buczkowski.

"Jeśli chodzi o zaopatrzenie w surowiec, to mamy kilka alternatyw, ale na razie nie mogę zdradzić szczegółów. Pracujemy i będziemy rynek informować sukcesywnie. Surowiec ten ma być jednak tańszy od kupowanego obecnie w PGNiG" - dodał.

We wtorek PGNiG poinformowało, że liczy na zakończenie rozmów w sprawie zmiany warunków umów sprzedaży gazu największym klientom do połowy 2006 roku.

Buczkowski nie wykluczył przekroczenia prognozy finansowej zakładającej wypracowanie przez Puławy w roku obrotowym 2005/2006 117 mln zł zysku netto, 144 mln zł zysku operacyjnego przy 1,9 mld zł przychodów. "Nasze prognozy zostaną wykonane, a być może zostaną przekroczone" - powiedział.

"Oczywiście odczuwamy w kosztach podwyżki cen gazu, ale zostały one przez nas już w prognozach uwzględnione" - dodał.

Zdaniem wiceprezesa program inwestycyjny, który jest realizowany przez spółkę, powinien przynieść średnią stopę zwrotu rzędu kilkunastu procent.

"Realizujemy obecnie inwestycję w obszarze melaminowym, która powinna zakończyć się w tym roku obrotowym. Dzięki niej będziemy odzyskiwać melaminę z tzw. zrzutów z instalacji" - dodał. Według Buczkowskiego, wartość tej inwestycji przekracza 50 mln zł, ale po jej zakończeniu produkcja melaminy wzrośnie o 4 tys. ton rocznie do 96 tys. ton.

Puławy pozyskały z emisji 300 mln zł, a trzyletni program inwestycyjny pochłonie 700 mln zł, pozostałe środki będą pochodziły z środków wygenerowanych przez spółkę i kredytów.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Według Buczkowskiego, Puławy z zainteresowaniem przyglądają się możliwościom eksportu na rynki wschodnie, gdzie zużycie nawozów w przeliczeniu na hektar jest prawie dziesięciokrotnie niższe niż w Polsce. Zaznaczył, że zwiększenia eksportu na rynki wschodnie można spodziewać się w perspektywie kilku lat.

Zakłady Azotowe Puławy nie wykluczają, że w przyszłym roku zmniejszą ilości kupowanego gazu od PGNiG, dzięki zastąpieniu go amoniakiem - poinformował w środę PAP Zygmunt Kwiatkowski, prezes ZA Puławy.

"Możliwe byłoby zmniejszenie zakupów gazu i to w dużych ilościach" - powiedział Kwiatkowski. "Nie jest możliwe zastąpienia całego gazu amoniakiem, ale może on być alternatywą w takim sensie, że możemy uruchomić dodatkową linię produkcji mocznika i mógłby być surowcem zamiast gazu wykorzystywanego w instalacjach, które już pracują" - dodał.

Kwiatkowski powiedział, że PGNiG chce, aby od stycznia przyszłego roku spółki gazowe zawarły nowe umowy na dostawy gazu z limitami sprzedaży mniejszymi o 20 proc. w stosunku do tegorocznego zużycia.

Puławy poinformowały w środowym komunikacie, że podpisała aneksu do umowy z firmą Technochimserwis dotyczący przerobu do 3 tys. ton amoniaku z Rosji na produkty nawozowe.

Według spółki, zastąpienie gazu amoniakiem będzie oznaczało w przyszłości znaczne oszczędności. Kwiatkowski poinformował, że blisko połowa kosztów surowcowych w zakładach to cena gazu. Amoniak będzie transportowany do Puław specjalistycznymi cysternami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane