ZA Puławy też chcą konsolidować sektor

Anna Bytniewska
05-12-2003, 00:00

ZA Puławy chcą same integrować branżę. Jutro spółka przedstawi resortowi skarbu własną koncepcję rozwoju. Zrobią to również ZCh Police.

Już dwóm spółkom nie odpowiada udział w rządowej strategii restrukturyzacji sektora wielkiej syntezy chemicznej (WSCh). Zakłada ona powstanie koncernu melaminowo-nawozowego. Po deklaracji ZCh Police o przekształceniu w holding i wejściu na giełdę własną koncepcję rozwoju ogłaszają również ZA Puławy.

Police i Puławy zaprezentują dzisiaj Ministerstwu Skarbu Państwa (MSP) i Nafcie Polskiej (NP) własne programy rozwoju. Jak ustosunkują się do nich decydenci, wiadomo będzie już w połowie grudnia. Wówczas ma być gotowy szczegółowy kształt rządowego programu. Być może uda się osiągnąć kompromis i dopasować koncepcje obu spółek do rządowej wizji. Być może będą musiały „spaść” głowy niepokornych.

Karty na stół

— Obawiamy się, że działania Polic i Puław obliczone są na zablokowanie restrukturyzacji branży — mówi Orest Nazaruk z MSP.

Nafta Polska nie chce natomiast komentować tych planów do czasu otrzymania oficjalnych dokumentów ze spółek.

— Uważam, że obecnie jesteśmy liderem branży. Jeżeli więc NP chce ją konsolidować, to tylko opierając się na silnym organizmie, jakim są Puławy — mówi Zygmunt Kwiatkowski, prezes ZA Puławy.

Puławska spółka zamierza przekształcić się w holding, do którego weszłyby wytwórnie nawozów azotowych ZA Kędzierzyn i ZA Tarnów oraz wytwórnia kaprolaktamu Tarnowa.

— Zamierzamy też zaprosić do współpracy Anwil — dodaje Zygmunt Kwiatkowski.

Anwil obok polichlorku winylu wytwarza także nawozy azotowe. To tymi substancjami zainteresowane są Puławy. Spółka należy do PKN Orlen.

Piewszoplanowa rola

Co jednak stanie się z pozostałą częścią sektora WSCh? Tutaj rolę inwestora ma odegrać Orlen, który zadeklarował już m.in. chęć zakupu produkcji plastyfikatorów i alkoholi Oxo Kędzierzyna.

— Chcemy porozumieć się z Orlenem — twierdzi Zygmunt Kwiatkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ZA Puławy też chcą konsolidować sektor