ZA Puławy zapowiadają akwizycje i nową strategię

02-02-2007, 13:06

Chcemy być podmiotem konsolidacji chemii, a nie jej przedmiotem, podkreślił na piątkowej konferencji prasowej prezes Krzysztof Lewicki.

Zakłady Azotowe Puławy podtrzymały prognozę wyników w roku obrotowym 2006/2007. Zysk netto ma wynieść 83 mln zł, operacyjny 89 mln zł, a przychody ze sprzedaży 2,038 mld zł.

Na piątkowej konferencji prasowej spółka przedstawiła wyniki I półrocza roku obrotowego. Zysk netto wyniósł 37 mln zł, operacyjny 44 mln zł, a przychody ze sprzedaży sięgnęły 999 mln zł.

Spółka wiąże duże nadzieje z poprawą koniunktury na rynku produkowanych przez nią chemikaliów: melaniny i kaprolaktamu. Pozytywnie ocenia pespektywę wzrostu rynku nawozów azotowych. Wiąże to z koniecznością uzupełnienia światowych rezerw nasion wykorzystywanych do produkcji rolnej i przemysłowej.

Zakłady Azotowe Puławy zapowiadają akwizycje w Polsce i Europie Środkowej.

- Chcemy być podmiotem konsolidacji chemii, a nie jej przedmiotem – podkreślił prezes Krzysztof Lewicki.

Azoty zainteresowane są także odkupieniem od Skarbu Państwa ZA Tarnów i ZA Kędzierzyn. Spółka w dalszej perspektywie rozważa przeprowadzenie emisji akcji.

ZA Puławy negocjują z PGNiG w sprawie dywersyfikacji dostaw gazu, który jest ich podstawowym surowcem. Chodzi o bezpośredni dostęp do jego złoża. Firmy rozmawiają także na temat zmniejszenia ryzyka kursu walutowego. Kolejna runda negocjacji ma odbyć się już w przyszłym tygodniu.

ZA Puławy poinformowały, że po dwóch kwartałach roku obrotowego cena gazu wzrosła o 18,3 proc., energii elektrycznej o 4,6 proc., a benzenu – surowca stosowanego do produkcji kaprolaktamu – o 25,5 proc.

ZA Puławy zapowiadają, że pod koniec lutego lub na początku marca przedstawią nową strategię spółki.

ABT

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ZA Puławy zapowiadają akwizycje i nową strategię