Za trzy lata Słowacja będzie największym producentem aut

02-03-2004, 13:56

Dzięki inwestycji Hyundaia za trzy lata Słowacja będzie największym na świecie producentem aut w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Wiadomość o zwycięstwie Żyliny przyczyniła się do umocnienia słowackiej korony.

W fabryce pod Bratysławą produkuje się obecnie 300 tys. volkswagenów rocznie. W Koszycach powstaje 200 tys. aut marki rover. Od 2006 roku fabryka PSA Peugeot w Trnawie będzie produkować 300 tys. citroenów i peugeotów. Od 2007 roku z fabryki Hyundaia w Żylinie będzie wyjeżdżać rocznie 200 tys. aut marki kia.

- W roku 2007, po osiągnięciu przez fabrykę Hyundai/Kia pełnej mocy produkcyjnej, zagraniczna sprzedaż samochodów, części zamiennych i komponentów będzie stanowić 40-45 proc. słowackiego eksportu - powiedział Viliam Patoprsty, analityk UniBanky.

Słowacki rząd zapowiedział, iż zabezpieczy pieniądze na dokończenie w ciągu 2-3 lat 40-kilometrowego odcinka autostrady łączącej Żylinę z oddaloną o 200 km Bratysławą. Zapowiada również modernizację lotniska i terminalu kolejowego w pobliżu powstających zakładów Hyundaia.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Za trzy lata Słowacja będzie największym producentem aut