Za tydzień posiedzenie rady nadzorczej PKN Orlen

PAP
opublikowano: 03-12-2007, 20:57

W najbliższy poniedziałek, 10 grudnia, ma  zebrać się rada nadzorcza PKN Orlen. Posiedzenie ma odbyć się na wniosek Skarbu Państwa - dowiedziała się PAP ze źródła zbliżonego do płockiego koncernu.

Nie jest wykluczone, że rada PKN Orlen zapozna się wtedy z planami zarządu spółki dotyczącymi uzyskania dostępu do źródeł wydobycia ropy naftowej poprzez firmy Kazachstanu.

O tym, że płocki koncern rozważa trzy możliwości zakupu udziałów w kazachskich firmach zajmujących się wydobyciem ropy naftowej, informował 30 listopada wiceprezes spółki ds. wydobycia i handlu ropą Cezary Filipowicz. Wyjaśnił, iż chodzi o "trzy projekty eksploatacji złóż surowca w Kazachstanie", z których jeden ma zostać zarekomendowany zarządowi, a następnie uzyskać zgodę rady nadzorczej PKN Orlen.

Filipowicz zaznaczył wówczas, że potencjalna transakcja polegałaby na zakupie udziałów w firmie, która już prowadzi wydobycie ropy naftowej.

W poniedziałek rano w Radiu Zet minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że w Polkomtelu, a także PKN Orlen, można spodziewać się konkursów na szefów zarządów. Ocenił, iż obecni prezesi tych spółek zajmują stanowiska z nominacji politycznych. Odnosząc się do PKN Orlen szef resortu SP powiedział, że "również tej spółce potrzebny jest menadżer, który nie ma tak ścisłych związków politycznych i wyrażam nadzieję, że rada nadzorcza spółki również ogłosi konkurs i wybierze prezesa w drodze konkursu".

Prezes płockiego koncernu Piotr Kownacki został powołany przez radę nadzorczą w styczniu br. w miejsce Igora Chalupca.

Ostatnio z powodu "przeciążenia obowiązkami" z funkcji członka rady nadzorczej PKN Orlen zrezygnował jej wiceprzewodniczący ze statusem członka niezależnego prof. Politechniki Warszawskiej Jerzy Woźnicki.

Po rezygnacji Woźnickiego rada PKN Orlen liczy 8 członków: Małgorzata Ślepowrońska - przewodnicząca, Robert Czapla, Marek Drac-Tatoń, Zbigniew Macioszek, Agata Janina Mikołajczyk, Krzysztof Rajczewski - wszystkie te osoby zgłosił SP, a także zgłoszony przez Commercial Union PTE Raimondo Eggink (jako członek niezależny) i prof. Janusz Zieliński - zajmuje on miejsce stałego przedstawiciela SP, o którego wyborze, zgodnie ze statutem spółki, decyduje sam resort bez udziału pozostałych akcjonariuszy

Obecny skład rady PKN Orlen, w której SP ma większość pozwalającą na podejmowanie strategicznych decyzji dla płockiego koncernu, akcjonariusze spółki ustalili 31 maja; powołano wtedy członków rady na nową, trzyletnią kadencję. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane