Za wcześnie na optymizm

Katarzyna Płaczek
23-05-2005, 00:00

Środowa sesja z pewnością mogła działać na wyobraźnię inwestorów. Byki zaatakowały mocno i zdecydowanie, a co najważniejsze, w ślad za zwyżką WIG20 poszły w górę obroty. Pobudziło to apetyt na jeszcze większe wzrosty — i nic dziwnego, skoro indeks szybko oddalił się od wsparcia 1800 pkt. Optymizmem napawa też fakt, że znalazł się powyżej 15-sesyjnej średniej kroczącej (1854 pkt).

Na tym jednak kończą się atuty byków, które zachęciła do zakupów poprawa koniunktury na rynkach amerykańskich i wyznaczenie kalendarza wyborczego w Polsce. Jeszcze za wcześnie na kupowanie akcji na dłużej. Wyznacznikiem lepszych perspektyw w średnioterminowym horyzoncie będzie złamanie spadkowej linii trendu, której początek został ukształtowany wraz ze szczytem w ostatnim dniu lutego. Linia ta znajduje się obecnie na wysokości 1895 pkt. Wraz z nią barierę podażową wspiera lokalny dołek z połowy kwietnia. Pierwszy test tego poziomu odbył się w piątek, ale zabrakło zdecydowania, które pozwoliłoby na agresywniejsze zakupy przy obecnych cenach.

Wśród spółek sprzyjających niedźwiedziom przewodzi TP, która nie wytrzymała naporu podaży (było to widoczne zwłaszcza w czwartek). W ślad za nią mogą pójść Orlen, PKO BP i Pekao, które testują opory i jeśli tak się stanie, będzie to sygnał przekreślający szanse byków na wybicie.

Nerwowość może wzmagać zbliżające się referendum we Francji (29 maja). To swoisty paradoks, gdyż właśnie odrzucenie konstytucji europejskiej powinno uspo- koić rynek finansowy, skoro niejasny przyszły status Unii (federacja, związek?) powinien odstręczać od przyjmowa- nia tego traktatu. Mimo to oczekiwana jest inna, „jedynie słuszna” odpowiedź. Następnym, tym razem rodzimym, argumentem za przyjęciem konstytucji jest w przypadku Polski podnoszona przez polityków możliwość szybszego przystąpienia do unii monetarnej, co ma nam zapewnić, według Leszka Balcerowicza, prezesa NBP, wzrost PKB o dodatkowe 0,4 proc. To tylko jedna dziesiąta obecnej dynamiki PKB. Warta całego zamie- szania?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Płaczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Za wcześnie na optymizm