Za wysoki deficyt

Business Centre Club
opublikowano: 14-06-2007, 00:00

Założenia makroekonomiczne do budżetu na 2008 r. są względnie realistyczne i nie odbiegają zbytnio od prognoz rynkowych. W tym kontekście należy jednak wskazać, że zarówno tempo wzrostu PKB na poziomie 5,7 proc., jak i zakładana 2,3 proc. stopa inflacji są możliwe do osiągnięcia, ale wyłącznie w wariancie optymistycznym.

Krytycznie oceniamy utrzymanie deficytu budżetowego na poziomie 30 mld zł, co nie sprzyja racjonalizacji wydatków budżetowych i ograniczeniu — możliwie jak najszybciej — deficytu sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB. Pozostawienie na dotychczasowym poziomie kotwicy budżetowej mogłoby świadczyć, że finanse publiczne są w dobrej kondycji, co nie jest niestety prawdą. Innym problemem z tym związanym jest zagrożenie dla spełnienia kryteriów konwergencji w 2009 r. Podtrzymujemy stanowisko, że waloryzacja rent i emerytur powinna następować w roku, w którym inflacja skumulowana w kolejnych latach przekroczy próg 5 proc. Konieczna jest też reforma niewydolnego systemu ubezpieczeń społecznych ze szczególnym uwzględnieniem KRUS.

Zaletą założeń do projektu budżetu jest uwzględnienie w nich niektórych planowanych wydatków prorozwojowych, np. związanych z obniżeniem składki rentowej. Zdaniem BCC, katalog wydatków służących rozwojowi powinien być rozszerzony i wyraźnie określony. Chodzi w tym wypadku m.in. o wzrost nakładów na naukę i infrastrukturę, a także o obniżenie podatków. Należy też racjonalizować wydatki o charakterze socjalnym.

Business Centre Club

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Business Centre Club

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu