Zabezpieczenie zabezpieczeniu nierówne

Materiał partnera
opublikowano: 21-05-2017, 22:00

Zabezpieczenie obligacji ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa dla obligatariuszy, a dla emitentów pozwala na obniżenie oprocentowania.

Najczęściej stosowanymi zabezpieczeniami są zabezpieczenia rzeczowe oraz podmiotowe. W przypadku zabezpieczeń rzeczowych: hipotek czy zastawów, należy rozważyć zmienność wartości przedmiotu, a co ważniejsze — jaką wartość będzie miał w momencie niewypłacalności przedsiębiorstwa. W tym wypadku najcenniejszymi zabezpieczeniami będą te, których wartość w małym stopniu zależy od kondycji finansowej przedsiębiorstwa — jak nieruchomości czy sprzęt. Na drugim biegunie tej skali znajdować się będą przedmioty o wartości silnie zależnej od emitenta — np. jego akcje własne lub znak towarowy, które mogą okazać się mało wartościowe przy niewypłacalności. W drugiej grupie zabezpieczeń znajdują się poręczenia i gwarancje udzielane przez podmioty trzecie. Przy ocenie jakości takiego zabezpieczenia warto zwrócić uwagę na jego powiązania z emitentem — czyli czy problemy finansowe emitenta przełożą się na problemy finansowe gwaranta. Najbardziej wątpliwymi pod tym względem są poręczenia udzielane przez podmioty w pełni zależne od emitenta i przez niego konsolidowane. Inwestycje w obligacje wiążą się z ryzykiem, a zabezpieczenie obligacji go nie ogranicza, ale jedynie wytycza ścieżkę odzyskiwania części inwestycji w przypadku niewypłacalności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu