Żabka Eko Smart – rusza ekologiczny sklep nowego typu

  • DI
opublikowano: 13-09-2022, 12:32
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

23 września Żabka Polska otworzy w centrum Poznania sklep w nowym formacie. Eko Smart łączy rozwiązania ekologiczne z technologicznymi nowinkami ułatwiającymi franczyzobiorcom prowadzenie placówki.

Żabka Eko Smart w Poznaniu
Żabka Eko Smart w Poznaniu
materiały prasowe

Żabka Eko Smart to kontynuacja i połączenie projektów prowadzonych od 2020 r. Wówczas sieć otworzyła w Warszawie pierwszy sklep w 100 proc. zasilany zieloną energią. Placówka miała charakter laboratorium, w którym testowano prawie 20 przyjaznych środowisku rozwiązań.

– Na bazie doświadczeń z pilotażowych programów prowadzonych w naszym laboratorium w Warszawie wprowadziliśmy do sieci nowe rozwiązania, dzięki którym zredukowaliśmy emisje gazów cieplarnianych o ponad 1,3 tys. t CO₂, a także zmniejszyliśmy zużycie energii elektrycznej o prawie 261 MWh – przypomina Anna Grabowska, wiceprezeska ds. strategii konsumenckich, Grupa Żabka.

Sztuczna inteligencja

Żabka Eko Smart
Żabka Eko Smart
materiały prasowe

Kolejnym krokiem było uruchomienie w kwietniu 2022 r. Żabki Smart w Poznaniu, gdzie badane są nowe rozwiązania technologiczne, mające na celu usprawnienie pracy franczyzobiorców. Teraz sieć łączy i wzbogaca oba projekty – pierwsza Żabka Eko Smart otwiera się przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2 w Poznaniu, a firma zapowiada jeszcze trzy tego typu sklepy w różnych częściach kraju.

– Żabka Eko Smart jest wręcz naszpikowana innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi opartymi na sztucznej inteligencji, które współpracują z obsługą sklepu. „Komunikują się” z franczyzobiorcą i sprzedawcami oraz „wykonują” niektóre czynności w placówce. Czujniki zalania, automatyczny pomiar temperatury w sklepie, pomiar zużycia energii uwalniają ich czas, pozwalają skupić się na obsłudze klienta, a przy tym są przyjazne dla planety. To kolejny krok w realizacji strategii franczyzocentryczności, zgodnie z którą Żabka tworzy innowacyjne rozwiązania pomagające przedsiębiorcom prowadzić lokalny biznes, dodatkowo robiąc to w sposób jak najbardziej przyjazny środowisku – mówi Adam Manikowski, wiceprezes, dyrektor zarządzający Żabka Polska.

Przełomowe perowskity

Żaluzje perowskitowe na ścianie sklepu
Żaluzje perowskitowe na ścianie sklepu

Technologie zastosowane w Żabce Eko Smart skupiają się wokół pięciu kategorii: zielona energia, drugie życie, czyste powietrze, zielony transport i smart rozwiązania.

Energia, z której korzysta Żabka Eko Smart w Poznaniu, pochodzi w 100 proc. z odnawialnych źródeł. W placówce zastosowano jedną z pierwszych na świecie instalacji perowskitowych. To przełomowa technologia fotowoltaiczna, generująca zieloną energię zarówno ze światła słonecznego, jak i sztucznego. Wykonano w niej żaluzje pokrywające jedną ze ścian budynku i zainstalowane w placówce listwy cenowe, tzw. cenówki, co dodatkowo pozwala na oszczędność papieru. Na dachu sklepu zamontowano także 15 modułów paneli fotowoltaicznych.

W sklepie znaleźć można nowoczesne, zamykane lodówki, ograniczające zużycie energii niezbędnej do schłodzenia towaru, a ich izolacja wykonana z mat z konopi siewnych ma bardzo dobre właściwości termiczne. Jest to obiecująca alternatywa dla powszechnie stosowanej pianki poliuretanowej, gdyż konopie – jako materiał pochodzenia naturalnego – są w pełni biodegradowalne. Zainstalowane w szafach mroźniczych półki glikolowe wypełnione są glikolem, który pozwala magazynować chłód i oddawać go w najbardziej krytycznych momentach pracy urządzenia, co zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych produktów podczas zewnętrznych awarii.

Ławka solarna przed sklepem
Ławka solarna przed sklepem
materiały prasowe

Z zielonej energii mogą korzystać również klienci – przed sklepem stanęła ławka solarna, dzięki której można naładować telefon.

Rośliny na ścianie

Ścianę przy kawomacie pokryto płytkami z fusów i łusek kawowych, będących odpadem powstającym na etapie palenia i parzenia kawy, połączonych z żywicą.

Płytki z fusów i łusek kawowych
Płytki z fusów i łusek kawowych
materiały prasowe

Przed poznańską Żabką Eko Smart stanął Ekomat, czyli urządzenie do zbiórki butelek i puszek po napojach. Ze zużytych, pustych opakowań powstaną nowe opakowania produktów marek własnych Żabki, np. Od nowa, Dobra Karma, Foodini, które mają o 33 proc. mniejszy od tradycyjnego opakowania ślad węglowy. Żabka z pomocą EKOmatów zebrała już 600 tys. butelek.

Ekomat
Ekomat
materiały prasowe

Natomiast dla pracowników przygotowano koszulki wykonane w 100 proc. z bawełny organicznej, farbowanej ekologicznymi, certyfikowanymi barwnikami.

Aby ograniczyć ilość pyłów i szkodliwych substancji, które trafiają do atmosfery, jedna ze ścian budynku, w którym znajduje się Żabka Eko Smart, została pokryta roślinami. Nie tylko produkują tlen, ale też pochłaniają kurz i szkodliwe związki z powietrza. Łącznie w 280 donicach posadzono 532 rośliny.

Zielona ściana
Zielona ściana
materiały prasowe

Eliminację szkodliwych substancji dodatkowo wzmocni ułożona przy budynku antysmogowa kostka, która – w porównaniu z asfaltem – zmniejsza stężenie tlenków azotu w powietrzu średnio o 50 proc.

Stacja napraw rowerów
Stacja napraw rowerów
materiały prasowe

Stojak rowerowy umożliwia bezpieczne pozostawienie przed sklepem roweru, a znajdująca się obok placówki stacja naprawy rowerów pozwoli szybko wyregulować hamulce i przerzutki, napompować koła, a także dokonać awaryjnych napraw.

W stronę neutralności klimatycznej

Izolacja z wełny konopnej
Izolacja z wełny konopnej
materiały prasowe

Zastosowane w placówce smart rozwiązania „komunikują się” z franczyzobiorcą i sprzedawcami oraz „wykonują” niektóre czynności w placówce. Dzięki systemowi nagłośnienia obsługa sklepu otrzymuje komunikaty dotyczące ewentualnej awarii czy informacje o sytuacjach wymagających interwencji człowieka, np. brak kawy w kawomacie. Dzięki czujnikom systemów Smart Shop Control oraz Hybrid System temperatura w sklepie automatycznie dostosowuje się do warunków atmosferycznych, pomiar zużycia energii oraz integracja międzysystemowa pozwalają na weryfikację poprawność działania urządzeń, a czujniki zalania wykryją usterki sprzętu chłodniczego, obniżając koszty i redukując czas przestoju sklepu.

Żabka Eko Smart wpisuje się w strategię firmy, która kładzie nacisk na troskę o środowisko naturalne, w tym osiągnięcie neutralności klimatycznej do końca 2025 r., zredukowanie intensywności emisji w sklepach o 70 proc. do końca 2026 r., a także zwiększenie satysfakcji franczyzobiorców ze współpracy z siecią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane