Zabrali partiom, dadzą na drogi?

opublikowano: 03-01-2011, 14:31

Pieniądze zaoszczędzone na ograniczeniu subwencji dla partii politycznych mogą zasilić budowę schetynówek.

Tomasz Tomczykiewicz, szef klubu PO poinformował, że Platforma Obywatelska chce, aby kwotę 50 mln zł, jaką co roku ma zaoszczędzić budżet państwa na ograniczeniu subwencji dla partii politycznych, przeznaczać na Narodowy Program Budowy Dróg Lokalnych.

- Zaoszczędziliśmy w budżecie około 50 mln zł na partiach politycznych - o tyle będzie mniej wydawane co roku. Proponujemy, aby tą oszczędność w budżecie przeznaczyć na Narodowy Program Budowy Dróg Lokalnych. Wniosków
płynących z samorządów jest więcej niż środków, każda kwota, która tam wpłynie będzie dobrze spożytkowana dla społeczności lokalnych - powiedział Tomczykiewicz na konferencji prasowej w Sejmie.

Od 1 stycznia br. subwencja budżetowa dla partii politycznych jest zmniejszona o 50 proc. W związku z tym PO otrzyma ok. 20 mln złotych mniej z budżetu państwa, PiS - 19 mln zł mniej, a SLD i PSL - po 7 mln zł mniej. Ograniczenie będzie dotyczyć wszystkich partii mających prawo do korzystania z takich subwencji - także tych, które nie znalazły się w parlamencie, a osiągnęły co najmniej 3-proc. próg w wyborach.

Ograniczenie subwencji zostało przegłosowane w Sejmie w połowie grudnia ubiegłego roku głosami klubów PO oraz PJN. Przeciwni redukowaniu środków budżetowych dla partii byli posłowie PiS, SLD i koalicyjnego PSL.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane